Analiza

Hrvati nemaju ista prava kao Srbi i Bošnjaci

Dayton
25.09.2012.
u 09:17

Kompletna promjena Ustava kao konačni cilj za ulazak u EU

Međunarodna krizna skupina (ICG) napravila je opsežnu analizu posljednje krize u Bosni i Hercegovine, s naglaskom da bi moguće rješenje moglo biti u redefiniranju odnosa unutar zemlje s temeljitijom reformom Ustava koja bi doveli do temeljnog popravljanja pozicije Hrvata, istodobnim zadržavanjem činjenice zvane Republike Srpske i očekivanjima Bošnjaka o snažnoj, funkcionalnoj državi, kao i ispunjavanje uvjeta da predstavnici manjina mogu birati predstavnike u vlast. Osigurati sklad između ovih premisa čini se pitanjem vrijednim milijun dolara, a u slučaju BiH i rješavanjem jednadžbe ravne za Nobela.

Federalna država

“Pitanja koja tjeraju na traganje za rješenjem slučaja Sejdić-Finci sva ukazuju na isti pravac: prema jačem teritorijalnom federalizmu bez eksplicitne etničke komponente, pristup koji je bio uspješan diljem Europe. Federalna država može ispuniti sve imperative navedene u ovom izvješću”, navodi ICG. 
Pri tome iz ove ugledne organizacije navode da se za otklanjanje nepovjerenja Hrvata mora uspostaviti jasan odnos ‘između predstavnika i onih koji ih biraju’, ali i ispunjavanjem očekivanja rastućeg broja građana koji se ne izjašnjavaju po etničkoj pripadnosti i manjinskih skupina i rješavanje tereta pristupanja Europske unije’. ICG dalje zaključuje da bi BiH u razradi rješavanja problema presude Sejdić-Finci i problema Hrvata može učiti iz primjera u regiji, ‘posebno pojačanim ovlastima na razini općina na Kosovu i učinkovitim mehanizmima zaštite vitalnih interesa u Makedoniji. 
“Ovakvi primjeri bi mogli postati dio paketa reformi kojim se rješavaju brige lokalnih manjina, posebno Hrvata. Lideri HDZ-a već dugo podržavaju ojačavanje općinske autonomije, a eksperti bliski SDP-u također cijene tu ideju”, navodi se u zaključcima ICG-a koji će izraditi i drugu analizu, što će biti objavljena početkom 2013. godine o detaljnijim modelima razrade prijedloga. Ova nevladina organizacija ističe da Bosna i Hercegovina polako dolazi ‘do granica daytonskog Ustava. 
“On postaje sve veća prepreka ulasku u Europsku uniju, ali i zdravim odnosima medu regijama i zajednicama ove države”, dalje se dodaje u analizi. U njoj se iznose zaključci s preporukama nakon razgovora s više međunarodnih i domaćih dužnosnika 
“U zemlji podijeljenoj između separatističkih Srba i patriotskih Bošnjaka, savezništvo Hrvata može odrediti hoće li BiH napredovati ili stagnirati.

Novi savez

”Ako se većina Srba i Hrvata osjećaju otuđenima i loše tretiranima od države, udružit će se protiv ostalih. Dva bloka su izjednačenih snaga i mogu paralizirati BiH, onemogućiti organiziranje vlasti ili, s druge strane, krenuti prema većoj decentralizaciji”. U razgovorima s ICG-om, hrvatski su predstavnici upozorili da bi izravnim izborom članova Predsjedništva iz Federacije bila izabrana dvojica Bošnjaka. Ukazali su i na to da je promjenama Washingtonskog i Daytonskog sporazuma došlo do osporavanja Hrvata kao jednog od tri konstitutivna naroda u BiH. Posebno su naglasili ustavne promjene 2002., ali i pitanje Mostara u kojem Hrvati ne mogu ostvariti većinsku poziciju.

Ključne riječi

Komentara 2

SS
..smijmo se.
09:41 25.09.2012.

Ne samo u BiH, nemaju ista prava ni u svojoj domovini, . ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha,ha, ha, ha,

CI
cinbenik
06:52 26.09.2012.

Nikako da se razvije situacija kako je zacrtano u HDZeu,koji vodi Hrvate BiH...............Oni isplaniraju ciljeve,a ono ispadne kontra i pored toga oni potpisu,pa uvide greske,onda ponovo odrede ciljeve ,naprave HNS.................I sada ponovo neki drugi ciljevi koji ispadaju realnije ostvarivi nego prestavnika Hrvata,...............I kako god da se razvije situcaija nezatvaraju usta da su njihove zasluge velike za opstojnost Hrvata u BiH.......................Mozda i jesu za one koji jos zive u BiH,ali za mnoge je vec kasno..........................

Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije