Posjet Kotoru

Predstavnici HKD Napredak razgovarali s hrvatskim šefom diplomacije, generalnom konzulicom RH i novim biskupom kotorskim

10.05.2021.
u 13:24

Dopredsjednik HKD Napredak Kotor don Ivo Ćorić i dopredsjednik Središnje uprave HKD i predsjednik Povjerenstva za podružnice i članstvo Miroslav Landeka sastali su se u Generalnom konzulatu Republike Hrvatske u Kotoru s generalnom konzulicom Republike Hrvatske Jasminkom Lončarević.
Ćorić i Landeka zahvalili su konzulici Lončarević na prijemu i potpori koju je HKD Napredak imao tijekom proteklih godina. Upoznali su je kako je HKD Napredak obnoviteljsku Skupštinu održao  u Tivtu  još 1998. godine te kakvo oduševljenje vladalo među Hrvatima kada se poslije Drugog svjetskog rata prvi put obnovila jedna udruga s hrvatskim predznakom u Crnoj Gori od 1942. godine, kada su Talijani ukinuli HKD Napredak.
Upoznali su je i kako je Hrvatsko kulturno društvo Napredak – Glavna podružnica Mostara pripremila kulturni projekt pod nazivom „Stećci – svjetska baština UNESCO-a – putujuća izložba. Suorganizatori projekta su Napretkova Središnja uprava u Sarajevu te podružnice HKD Napredak u Hrvatskoj (Zadar) i Crnoj Gori (Kotor). Ovaj projekt podržalo je i federalno ministarstvo kulture i športa. 
Riječ je o pokretnoj izložbi koja prezentira umjetničke fotografije stećaka s lokaliteta pod zaštitom UNESCO-a na području Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Sve fotografije su upotpunjene detaljnim tekstualnim objašnjenjima, uključujući opis područja na kojem je stećak fotografiran te pojedinosti o samom spomeniku. Tekst je ispisan na hrvatskom i engleskom jeziku kako bi izložbeni postav privukao što više stranih posjetitelja i na taj način im približio kulturnu i povijesnu baštinu. U sklopu „Napretkovog tjedna kulture 2021.“ izložba je bila otvorena u ožujku u Mostaru, a ukoliko se uskoro poboljšaju epidemiološke prilike izložba bi se trebala upriličiti i u Kotoru. 


Generalna konzulica Lončarević je pozdravila održavanje jedne takve izložbe koja ima za cilj promociju kulture te poručila kako će HKD Napredak kao i svaka hrvatska udruga koja promiče i štiti hrvatsku kulturu imati njihovu potporu.
Također, tijekom održavanja konferencije “Identitet Hrvata Boke kotorske”, kojoj je cilj upravo zaštititi bogato kulturno nasljeđe bokeljskih Hrvata kroz njegovo uvrštavanje u nastavu u Hrvatskoj i Crnoj Gori, a koja počela s radom u četvrtak u Zagrebu, nastavljena proteklog vikenda u Tivtu, Landeka i Ćorić susreli su se i s šefom hrvatske diplomacije Gordanom Grlić Radmanom.
U kraćem razgovoru Ćorić i Landeka upoznali su ministra Radmana s činjenicom kako je HKD Napredak bio prva udruga s hrvatskim predznakom koja je nakon Domovinskom rata obnovljena u Crnoj Gori. Također, informirali su ga kako je upravo u organizaciji HKD Napredak u Mostaru prije dvije godine održana „Večer Boke u Mostaru“, gdje je upriličeno predstavljanje knjiga prof.dr. Vande Babić “Kulturalno pamćenje – ogledi o hrvatskoj kulturi i književnosti Boke” i “Boka kotorska, zaljev svetaca i hrvatske kulture” te premijerno prikazan dokumentarni film “Kad splasnu jedra”, scenarista i redatelja Bože Vodopije, a koji je bio i  generalni konzul Republike Hrvatske u Kotoru.
Dopredsjednici Napretka Ćorić i Landeka imali su srdačan razgovor i biskupom mons. Ivanom Štironjom, koji je prošlog mjeseca zaređen za kotorskoga biskupa na prigodnoj ceremoniji, a koja je upravo zbog pogoršane epidemiološke situacije nije održana u Kotoru u Crnoj Gori, nego u Mostaru.
I biskup Štironja podržao je održavanje izložbe „Stećci – svjetska baština UNESCO-a“ u Kotoru. Naglasio je kako HKD Napredak u Kotoru treba biti okrenut upravo onom što mu je i misija, a to je promicanje kulturne baštine i stipendiranje studenata.
Inače, na konferencijama “Identitet Hrvata Boke kotorske”, u Zagrebu i Tivtu predstavljeno više od 25 radova hrvatskih i crnogorskih znanstvenika iz različitih disciplina.


Na konferenciji u Tivtu svoje radove o identitetu Hrvata Boke kotorske predstavili su Miljan Gogić (Istorijski institut Univerziteta Crne Gore): O kotorskom episkopu Grimoaldu, don Robert Tonsati (Kotorska biskupija): Vizualni identitet – masovni javni izričaji (katoličke) vjere u Boki u IX. i XX. stoljeće, Josip Uglešić – Josip Renić – Jakov Momirović (studenti 2. i 3. godine Kroatistike Sveučilišta u Zadru): Boka kotorska, biser hrvatske kulture koju treba poznavati – viđenje studenata zadarske Kroatistike, kolegija Hrvatska književna i kulturna baština Boke Kotorske.
„Novonastala društveno politička situacija u Crnoj Gori potaknula je na razmišljanje što još treba učiniti kako bismo zaštitili hrvatsku autohtonu baštinu Boke, ali i Hrvata Boke, Bokelja koji se našao u sličnoj situaciji iz devedesetih godina prošlog stoljeća. S druge strane turistički vodiči o Boki kotorskoj ne prepoznaju baštinu, ne nazivaju je i ne prezentiraju kao takvu što je na određeni način kulturocid pa je cilj potaknuti crnogorske obrazovne strukture da udžbenik o bokokotorskoj kulturnoj baštini uključe u obveznu literaturu i time iskažu kako pijetet prema onomu što je Hrvat Boke Crnoj Gori donio kao i da ispune obveze iz temeljnih prava manjina.“ – kazala je jedna od pokretačica inicijative Babić, Bokeljka i profesorica na Sveučilištu u Zadru.

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije