Odbojka

Gradina oraške “žokice” katapultirala na vrh prvenstvene ljestvice

20.03.2019.
u 07:11

Rijetka priča u bh. sportu uopće, a u odbojci posebice, piše se u Orašju. Kako i ne bi kad je tamošnja mlada ekipa na putu prave senzacije, osvajanja 1. mjesta u sjevernoj skupini federalne Superlige i doigravanja za Premijer ligu! “Žokice”, kako ih popularno zovu navijači, u 17. kolu u gostima svladale su bivšeg premijerligaša Bosnu 0:3, po setovima uvjerljivo – 14:25, 19:25 i 19:25. Međutim, pobjeda “žokicama” nije bila dovoljna jer je rasplet u vrhu ovisio o derbiju Kakanj – Gradina-Herceg. Budući da je u konkurenciji za 1. mjesto još i Maglaj, prognoze i kalkulacije bile su različite. Izvrsnom igrom Gradina je jednostavno “razgradila” Kakanjke slaveći 1:3. Pobjeda Srebrečanki bila je neočekivano uvjerljiva, prvi set dobile su 16:25, domaće su poravnale poslije 25:21 u drugom, a onda je Gradina osvajanjem trećeg seta, 17:25, potkopala temelje Kaknju jer mu je već uzela bod, dovoljno da se poslije pobjede, dan ranije Orašje prebaci na čelo. Gošće su bile prisebnije i u dramatičnoj završnici četvrtog seta 26:28 katapultirale Orašje na čelo, a sebe na drugu poziciju. U posljednjem kolu obje ekipe igraju doma, s tim da Orašje ima za set bolju razliku. Povijesna je to prilika za kadetsko-juniorski sastav Orašja da pred punom dvoranom protiv Gračanice izbori kvalifikacije za plasman u najviši rang u kojima, ako nastave u dosadašnjem ritmu, neće biti bez izgleda. Orašju i Gradini pripomagao je i Vitez koji je uzeo bod Maglaju, koji je tako, kao i Kakanj, ostao u igri za prvo mjesto, ali na distanci od dva boda. U ostalim susretima Bihać je u gostima svladao Gračanicu, dok je Žepče poslije velike borbe u četvrtom i petom setu u Lukavcu iščupalo dva boda.

Rezultati 17. kola, sjeverna skupina: Bosna – Orašje 0:3, Kakanj – Gradina-Herceg 1:3, Vitez – Maglaj 2:3, Lukavac – Žepče 2:3, Gračanica – Bihać 0:3.

Poredak: Orašje 39, Gradina-Herceg 39, Maglaj 37, Kakanj 37, Bihać 31, Vitez 27, Žepče 20, Gračanica 16, Bosna 5, Lukavac 4 boda.

Za razliku od sjeverne skupine, u kojoj na doigravanje juriša klub osnovan tek 2016., na jugu je mirno. Mostar je osigurao prvu poziciju, dok će za opstanak protiv desetoplasiranog iz sjeverne skupine, razigravati Vogošća. U 17. kolu nije bilo ni većih iznenađenja. Mostar je do nova tri boda došao u Ilidži, pri čemu je ključan bio prvi set koji su gošće dobile 24:26, a iduća dva bila su stvar rutine. Živu utakmicu odigrali su Troglav i Čapljina 3:0, po setovima 25:22, 25:19 i 26:24. U derbiju kola Smeč je protiv Novog Grada u Širokom Brijegu uspio dobiti samo prvi set 25:17, da bi u nastavku gošće dominirale 13:25, 19:25 i 18:25. Jedino iznenađenje priredio je Ilijaš uvjerljivom pobjedom protiv Igmana, dok se očekivala pobjeda Alipašina protiv Vogošće.

Rezultati 17. kola, južna skupina: Ilidža – Mostar 0:3, Smeč – Novi Grad 1:3, Troglav – Čapljina 3:0, Ilijaš – Igman 3:0, Alipašino Polje – Vogošća 3:1.

Poredak: Mostar 49, Novi Grad 43, Igman 35, Smeč 30, Ilijaš 29, Ilidža 19, Alipašino Polje 17, Troglav 14, Čapljina 11, Vogošća 6 bodova.•