ŠIROKI BRIJEG

Na Pecari na proljeće očekuju rezultatski procvat kluba

13.12.2018.
u 09:00

Široki Brijeg je počeo prvenstvenu jesen uspješno, pa u sedam prvih nastupa nije imao poraza, ali igre nisu bile baš “ugodne” za gledati. Četiri puta u tom je razdoblju odigrao neodlučeno, od toga tri puta po 0:0 (Radnik i Sloboda na Pecari te Gošk u Gabeli). Prije toga odigrao je i dva puta neodlučeno u pretkolu Europske lige protiv Domžala (2:2,1:1) te zbog manje golova u gostima ispao.

Promjena trenera

Sve to bio je razlog da su čelnici kluba uručili otkaz treneru Borisu Paviću, iako u devet nastupa (plus tri prijateljska) nije ni jednom izgubio. Stigao je novi trener Goce Sedloski, ali nije sjeo na klupu protiv Željezničara na Pecari, nego je 0:3 poraz gledao s tribina...

Sedloski je zasukao rukave i prihvatio se posla, ali nije imao veliki manevarski prostor za neki bitni popravak. Prijelazni je rok prošao, dobio je momčad koju nije birao i koja nije igrala loše, ali je bila neučinkovita u napadu. Do kraja jeseni s novim trenerom na klupi, Široki je odigrao još 11 prvenstvenih utakmica i završio jesen na trećem mjestu s 30 bodova, nakon što se u zadnjem kolu na Grbavici slavio 3:2 i “osvetio” se Željezničaru za 0:3 katastrofu u 8. kolu.

Time je donekle popravio dojam, ali još je u golemom zaostatku za vodećim Sarajevom (43 boda). Očekivanja pristaša kluba ipak su bila puno veća, osobito jer Široki ove godine obilježava 70. obljetnicu utemeljenja. U stanci trener Sedloski i čelnici kluba obećavaju dovesti pojačanja, koja će prvenstveno popraviti učinak u napadu, ali i rezultate općenito.

Pavić i Sedloski u prvenstvu su koristili 23 igrača. Iz raznih razloga neki su bili epizodisti, kao Tomislav Turčin, koji je odlično počeo sezonu, a onda se već u 3. kolu protiv Čelika na Pecari teže ozlijedio. On je jedno od tih proljetnih pojačanja,od kojega se očekuje da se prvog dana odazove na pripreme (oko 10. siječnja). Sedloski kaže da je zadovoljan onim što ima u svlačionici, a pojačanja bi trebala biti “nadgradnja” – kvalitetni igrači koji će odmah “uletjeti” u prvu jedanaestoricu.

Što se jeseni tiče, samo je Stipe Marković odigrao svih 19 utakmica u prvenstvu i bio u igri 1642 minute (u početnom sastavu nije bio samo na prve dvije utakmice). Po 20–ak su minuta manje igrali su Bernardo Matić i Dominik Kovačić (1620, 18 nastupa). Slijede Dražen Bagarić (1448, 18) i vratar Luka Bilobrk (1440, 16), koji bi vjerojatno imao punu minutažu da nije bilo ozljede (10, 11. i 12. kolo).

Više od 1000 minuta imaju Josip Ćorluka (1142, 14) i Josip Barišić (1126, 14). Slijede: Luka Begonja (965, 16), Dejan Čabraja (819, 12), Mateo Marić (798, 14), Dino Ćorić (759, 12), Eliomar (753, 12), Stipe Jurić (726, 16), Mario Babić (655, 14), Marko Perković (630, 7), Marin Popović (443, 14), Danijel Kožul (381, 7), Josip Kvesić (301, 9), Božo Vukoja (298, 8), Krešimir Bandić (270, 3), Tomislav Turčin (218, 3), Petar Franjić (181,4), Zvonimir Vukoja (25,1).

Prve minute tek na proljeće

U zapisnik su još “ulazili” Martin Zlomislić i Toni Nikić, ali prve minute na travnjaku očekuju tek na proljeće. Obojica su igrači do dvadeset i jedne godine. U istoj su “kvoti” Mateo Marić, Stipe Jurić, već standardni igrači, te Martin Zlomislić, Božo i Zvonimir Vukoja. •ladih Vukoja... (mkn)