COVAX

Pristup siromašnih cjepivu protiv koronavirusa pomažu 64 bogate države

22.09.2020.
u 10:12

Više od 60 bogatih država pridružilo se programu koji podržava Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) kako bi se siromašnim zemljama olakšao pristup cjepivu protiv koronavirusa, ali SAD i Kina nisu na popisu objavljenom u ponedjeljak.

Svjetska zdravstvena organizacija koja koordinira s Globalnim savezom za cjepiva i imunizaciju (GAVI) i Koalicijom za inovacije u pripravnosti za epidemije (CEPI) stvorila je mehanizam čiji je cilj osigurati pravedniju distribuciju svih budućih cjepiva protiv Covida-19.

Mehanizam, poznat kao Covax, nastoji prikupiti sredstva potrebna za osiguravanje cjepiva za 92 zemlje s niskim dohotkom i drugih ekonomija koje su se prijavile.

Svjetska zdravstvena organizacija poticala je bogatije države da uplate sredstva do kraja prošlog tjedna, a kad je rok prošao, 64 države su uplatile novac, a još 38 se trebalo pridružiti "narednih dana", navele su tri organizacije u zajedničkom saopćenju, prenosi AFP.

Među onima koji su se prijavili su Europska komisija u ime 27 država članica EU, plus Norveška i Island", navodi se.

Sjedinjene Države, koje su pod predsjednikom Donaldom Trumpom neumorno kritizirale WHO-ovo postupanje s pandemijom i koje su u postupku povlačenja iz organizacije, nisu na popisu.

A nema ni Kine, gdje se novi koronavirus prvi put pojavio krajem prošle godine, također.

"Svrha sustava Covax je pokušati surađivati sa svim zemljama svijeta", rekao je šef GAVI-ja Seth Berkley na virtualnom brifingu kada su ga pitali o odsutnosti Kine s popisa.

"Uvjeravam vas da smo razgovarali i da ćemo i dalje razgovarati sa svim zemljama", rekao je.

Uz rad na tome da se više zemalja pridruži Covaxu, Berkley je rekao da postoji i trajni dijalog sa zemljama proizvođačima cjepiva o tome "da one budu dostupne i drugima u svijetu . "

Cilj je da Covax osigura dvije milijarde doza sigurnih i učinkovitih cjepiva do kraja 2021. godine.

Svjetska zdravstvena organizacija navodi da je za njen cjelokupni program ACT-Accelerator, koji uključuje Covax, ali i globalnu suradnju u razvoju i osiguranju jednakog pristupa testovima i liječenju Covid-19, te jačanju zdravstvenih sustava potrebno oko 38 milijardi dolara.

Do sada su dobivene samo tri milijarde dolara.

Šef Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus izrazio je optimizam da je toliko zemalja - koje predstavljaju gotovo dvije trećine globalne populacije - pristalo sudjelovati u mehanizmu.

Ukupno 156 zemalja pridružilo se globalnoj inicijativi COVAX.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?