bit će dobrovoljna

Stiže aplikacija koja javlja da smo bili sa zaraženom osobom

DPA/Pixsell
18.07.2020.
u 20:19

Službeni naziv aplikacije koja će javnosti biti predstavljena u utorak, jest  "aplikacija za praćenje izloženosti virusu”, doznaju 24sata.hr.  Tko ju, dobrovoljno, preuzme na svoj mobitel i bude u kontaktu s osobom koja aplikaciju također ima, njihovi će mobiteli razmijeniti bluetooth signale.

Ako se netko tko ima aplikaciju zarazi korona virusom, unijet će to sam u aplikaciju, i ona će svima ostalima koji ju imaju, a bili su pored zaraženoga duže od 15 minuta i na manje od dva metra, javiti da su imali rizičan kontakt, i da se jave liječniku odnosno epidemiologu. Pritom, doznaju 24sata, obavještena osoba neće znati tko je zaražena osoba zbog koje dobija obavijest nego će samo dobiti informaciju da je bila sa nekim zaraženim u kontaktu, bez imena.

Kod onih s aplikacijom mobiteli će, dakle, bilježiti trajanje kontakta s drugom osobom koja ima aplikaciju, i kad netko dobije pozitivan nalaz pa to ‘ukuca’ u aplikaciju, svi će njegovi kontakti unatrag 14 dana, koji aplikaciju imaju, dobiti obavijest da su bili sa zaraženim u dužem, rizičnom kontaktu. Nakon 14 dana se spremljeni podaci o kontaktima koje smo imali sami brišu, jer tad završava inkubacija, odnosno potencijalna mogućnost prijenosa virusa.

Aplikaciju najviše 'skidaju' u Australiji, no i dalje samo 20 posto njih

Ključno je, međutim, da što više ljudi ima aplikaciju, čiji je maksimalni učinak postignut onda kad ju koristi najmanje 60 do 70 posto ljudi. Nigdje u svijetu to još uvijek nije postignuto. U Australiji ima najviše korisnika ovakve aplikacije, a samo ih je 20 posto među korisnicima mobitela. Zato se razmišlja, kako se može neslužbeno čuti od upućenih, da aplikacija bude obavezna za one koji unutar EU-a prelaze granicu, što bi povećalo njeno korištenje.

Na koje će se načine motivirati građane da ju u što većem broju preuzmu, nije poznato, jer u javnosti postoje sumnje da će preko nje korisnik biti “praćen”, što u Stožeru demantiraju. Kažu kako aplikacija ima samo svrhu obavješćivanja.

Postoje, međutim, i dvije “rupe”. Prvo, onaj tko dobije obavijest da je bio u rizičnom kontaktu neće imati obavezu javiti se epidemiologu odnosno liječniku nego će samo postojati apel da to učini. Kako se zasad može doznati, neće biti “praćen” pa prisiljen i upozoren da se javi nadležnim službama.

Drugo, nije poznato kako će se sprečavati unošenje lažno pozitivnih nalaza u aplikaciju. U Njemačkoj, primjerice, svaki nalaz na Covid-19 ima barkod koji se unosi u aplikaciju pa varanje nije moguće. No pretpostavka je da osoba koja 'skine' aplikaciju čini to upravo zato da bi u slučaju da se zarazi mogli biti obaviješteni svi s kojima je bila u rizičnom kontaktu, odnosno da netko aplikaciju želi imati kako bi bio na vrijeme obaviješten o kontaktu sa zaraženim.

Istraživanje u Sloveniji, provedeno na 566 građana, pokazalo je da bi samo četvrtina njih aplikaciju dobrovoljno instalirala. 

Manje od deset posto ispitanih Slovenaca odgovorilo je da će sigurno preuzeti aplikaciju, 17 posto njih misli da bi vjerojatno to učinilo, neodlučnih je 15 posto, a svi ostali to ne bi učinili. Ne vjeruju Vladi koja im tvrdi da se preko aplikacije neće pratiti građane i njihove privatne podatke.

Razvoj aplikacije u Sloveniji najavljen je početkom ovoga tjedna, dok hrvatski ministar zdravstva Vili Beroš za 24sata također kaže da ćemo je i oni dobiti uskoro, i da će biti dobrovoljna. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?