MIROSLAV LAJČAK:

Dvije su paralelne realnosti u BiH, daytonska i europska

'lajcak'
Foto: ''
25.01.2014.
u 08:47

- BiH će morati mijenjati svoj ustav. Pitanje je kada i na koji način - rekao je Lajčak

Ako je Srbija mogla riješiti problem Kosova, nitko me ne može uvjeriti da je dogovor o slučaju “Sejdić i Finci” teži. Rekao je ovo u intervjuu za ‘Nezavisne novine’ Miroslav Lajčak, ministar vanjskih poslova Slovačke, bivši direktor za istočno susjedstvo u Europskoj službi za vanjske poslove i bivši visoki predstavnik u BiH. “Samo je pitanje spremnosti i odgovornosti političara u BiH da preuzmu na sebe teške odluke”, rekao je Lajčak.

- BiH će morati mijenjati svoj ustav. Pitanje je kada i na koji način. Ključno je da te promjene trebaju biti odluka bh. političkih stranaka. Nitko izvana neće odlučivati koliko duboke one trebaju biti. Čak i kad bi netko mislio odlučiti, ne bi mogao. To nema šanse da se dogodi. BiH ima svoje institucije koje imaju legitimitet raditi taj posao. Nitko od vas ne treba, niti se nadati, niti se plašiti da će netko sa strane doći i staviti na stol neki novi ustav. To je nerealno. Ali je činjenica da je svaka zemlja koja je ušla u EU morala djelomično mijenjati svoj ustav! Na pitanje ne pokazuje li primjer Belgije da zemlja može biti u EU kao izrazito decentralizirana, Lajčak je rekao: - Naravno da može biti decentralizirana. - Ali Belgija je funkcionalna zemlja. Ona nema problem govora različitim glasovima u inozemstvu. Možete vi biti decentralizirana zemlja, ali morate imati unutarnji mehanizam da možete funkcionirati u EU i govoriti jednim glasom. Nitko u Belgiji ne osporava premijera ili ministra vanjskih poslova. To je razlika. U BiH kad član Predsjedništva BiH nešto kaže, drugi kaže to nije usuglašen stav, kazao je Lajčak. Na pitanje na koji način onda treba promatrati hrvatsko pitanje i njihov strah da ih drugi narodi preglasavaju? Je li to ‘daytonsko razmišljanje’, Lajčak je rekao: - To je realnost BiH. Taj daytonski Ustav kaže da postoje tri konstitutivna naroda. Naravno, hrvatski je najranjiviji i najmalobrojniji. Oni se osjećaju najugroženije i zato se bore da ne izgube svoj status.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?