Fra Božidar Blažević

Gradišćanski Hrvati, posebice mlađi naraštaji, čvrsto su povezani i s BiH

02.03.2022.
u 21:57

Duhovni pastir 2500 gradišćanskih Hrvata u Austriji: "Dolazeći ovdje do dana današnjega sačuvali su materinsku riječ, hrvatsku kulturu i vjeru svojih očeva"

U austrijskoj pokrajini Gradišće već pet stotina godina živi i radi oko 40.000 gradišćanskih Hrvata koji su se prije pet stoljeća tu doselili iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, piše Večernji list BiH. 

U Gradišću djeluje četrdeset župa u kojima žive gradišćanski Hrvati. O pastoralnom (duhovnom) životu 2500 gradišćanskih Hrvata u četiri gradišćanske župe Hrvatskoga dekanata - Filež, Frakanava, Mjenovo i Gerištof već devet godina skrbi se njihov duhovni pastir fra Božidar Blažević, nekadašnji župnik bihaćke župe sv. Ante Padovanskoga, a danas izaslanik Biskupije Eisenstadt za Republiku Hrvatsku i predsjednik Međunarodnog društva gradišćanskih Hrvata - Hrvat S. A. M. (Slovačka - Austrija - Mađarska).

Očuvali jezik

- Uz oko 40.000 Hrvata u austrijskoj pokrajini Gradišće, surađujem sa 6000 gradišćanskih Hrvata u Mađarskoj i 4000 u Slovačkoj. Tako 50.000 gradišćanskih Hrvata živi u ove tri države - Austriji, Mađarskoj i Slovačkoj te su članovi Međunarodne udruge Hrvata u Burgenlandu - S. A. M. i zbora "Pax et bonum". Konkretno, u pokrajini Burgenland radim kao župnik u četiri župe i kao pomoćnik u četiri župe koje imaju više od 4000 vjernika. Ovdje je nastanjeno nešto malo Hrvata iz Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske te Austrijanaca, Mađara i Slovaka. Naglašavam da ovo nisu hrvatske katoličke misije koje su nastale u posljednjih 70 godina, već austrijske župe nastanjene gradišćanskim Hrvatima - kaže mr. sc. fra Božidar Božo Blažević, župnik župa Filež, Frakanava, Mjenovo i Gerištof.

Gradišćanski Hrvati stoljećima njeguju stari hrvatski jezik ikavskoga, čakavskoga i štokavskoga narječja. U programu austrijske državne televizije ORF jednom tjedno mogu pratiti polusatnu emisiju "Dobar dan, Hrvati" koja se emitira na hrvatskom jeziku, a priprema je, kako kaže fra Božidar, dvadeset i pet novinara koje zapošljava ORF-ov Odjel za Hrvate. Na austrijskom radiju ORF-a svakodnevno emitiraju jednosatnu emisiju na hrvatskom jeziku.

- Surađujem s austrijskom državnom televizijom i radijem ORF u kojem pripremam i realiziram meditativne radioemisije - kaže fra Božo. Dolazeći ovdje do dana današnjega sačuvali su materinsku riječ, hrvatsku kulturu i vjeru svojih očeva. U svim općinama imamo dvojezične škole s osamdeset posto zastupljenim hrvatskim jezikom, a imamo i hrvatske vrtiće. Nisu se dali ni u čemu asimilirati - kaže fra Božo i dodaje kako čuvaju vrlo zanimljive običaje koji su vezani uz Uskrs i Božić.
- Govori se, moli i pjeva na gradišćanskom jeziku, kako u crkvi tako i u školi te dječjim vrtićima koji se tu zovu čuvarnice. Čuvaju ljubomorno hrvatske općine, škole, vrtiće i kulturna društva u kojim se službeno govori starim hrvatskim jezikom već 500 godina. Svako dijete svira neki žičani instrument ili je uključeno u glumu, pjevanje i plesanje. Svako selo u župi ima i svoj nogometni klub, vatrogasni klub, društvo mladih, zborove, tamburaše - ističe Blažević.
Gradišćanski Hrvati, posebice mlađi naraštaji, čvrsto su povezani s Hrvatskom i BiH.

- Razvijaju prijateljsku suradnju s gradovima prijateljima međusobnim posjetima i njegovanjem kulturnih običaja. Odlaze u Hrvatsku na tečajeve plesa, hrvatskoga jezika i folklora. Rado idu na more jer vole Dalmaciju i dalmatinsku hranu. I prije komunizma, a i sada koristili su svoje odmore na moru pa su tako i gradili vikendice u Dalmaciji - kaže naš sugovornik. Utemeljili smo Međunarodno društvo gradišćanskih Hrvata - Hrvat S. A. M. (Slovačka - Austrija - Mađarska) koje je u Austriji aktivno već pet godina, u Hrvatskoj je nastalo prije tri, a u Mađarskoj prije dvije godine. Osnovali smo i zbor "Pax et bonum" koji okuplja oko 180 članova iz Austrije, Slovačke i Mađarske, a koji pjeva duhovne, zabavne i narodne tradicijske pjesme - govori Blažević.

U Austriji je već devetu godinu i to mu je vrijeme, kaže, prošlo jako brzo. Želio bi se vratiti u staru domovinu.
Fra Božidar je devet godina na Radiju Okučani i tri godine na Radiju Livno uređivao i vodio uživo jednosatne radijske emisije i tako stekao ogromno medijsko iskustvo. Kako kaže, iz ljubavi prema Bihaću i velikoj zahvalnosti prema Bišćanima, nakon deset godina, odlučio je ovim putem javno progovoriti i reći - velika hvala.

Župnik u Bihaću

- Bilo mi je jako lijepo u Bihaću. Imao sam dobru suradnju ne samo s katolicima nego i s muslimanima te pravoslavcima, kako vjerskim službenicima tako i s vjernicima. Muslimani su plakali od radosti kada smo organizirali prvi put nakon Drugoga svjetskoga rata Tijelovsku procesiju kroz Bihać, koja je bila radost svih nacija i vjera. Stari Bišćani vole kulturu svih naroda i rado je podupiru. Da sam stvorio dobar most suradnji, dokaz su mediji u kojima sam često nastupao. Hvala im. A, vama dragi moji, oni dobri Bišćani, hvala vam. Volim vas - poručio je na kraju fra Božidar Blažević.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?