Novi gaf dotukao Dejana Jovića

Josipović smjenio savjetnika koji je referendum Škotske usporedio s Hrvatskom 1991.

Dejan Jović
Foto: Slavko Midžor/PIXSELL
02.10.2014.
u 09:52

Savjetnik predsjednika Republike svoje je osobne stavove o hrvatskom referendumu o nezavisnosti u svibnju 1991. objavio u časopisu Politička misao

Hrvatski predsjednik Ivo Josipović izvijestio je danas da je donio odluku o razrješenju dosadašnjeg glavnog analitičara Dejana Jovića zbog njegove tvrdnje da je referendum o neovisnosti Hrvatske bio neliberalan i antidemokratski.

"Jučer sam već izjavio kako se duboko ne slažem s tom izjavom. Riječ je o izjavi koja je štetna i pogrešna i stoga sam donio odluku o razrješenju gospodina Jovića", rekao je Josipović novinarima u Žminju gdje je nazočio otvaranju prve pasivne poslovne zgrade tvrtke "Rudan d.o.o." u Hrvatskoj.

Jović je u časopisu za politologiju Fakulteta političkih znanosti "Politička misao" ustvrdio kako su referendumi o nezavisnosti u bivšoj Jugoslaviji, osim crnogorskog iz 2006., bili vrlo neliberalni.

"Možda su bili 'demokratični' ako se pod 'demokracijom' podrazumijeva samo utvrđivanje koga ima više, a koga manje", napisao je Jović.

No, liberalni sasvim sigurno nisu bili, jer nije bilo dovoljno slobode da bi svatko bez opravdanog straha od drastičnih posljedica mogao reći točno ono što misli, smatra Jović .

"Nije bilo dovoljno slobode. A nema je ni danas. Agresivnost i nasilje bile su glavne karakteristike naših referenduma o nezavisnosti", ustvrdio je Jović u komentaru pod naslovom "Samo u mitovima svaki narod želi državu. U stvarnosti – ne".

Škotska nije za usporedbu

“Naši referendumi o nezavisnosti bili su – osim crnogorskog iz 2006. – vrlo neliberalni. Možda su bili ‘demokratični’ ako se pod ‘demokracijom’ podrazumijeva samo utvrđivanje koga ima više, a koga manje. No, liberalni sasvim sigurno nisu bili jer nije bilo dovoljno slobode da bi svatko bez opravdanog straha od drastičnih posljedica mogao reći točno ono što misli”, piše Dejan Jović u časopisu Politička misao, gdje naglašava da njegovi stavovi ne izražavaju stav nijedne institucije. Uspjeh hrvatskog i drugih referenduma o separaciji od SFRJ bio je, prema Joviću, “u velikoj mjeri rezultat nasilja, prijetnji i neslobode, a ne slobodno izražene volje, izražene na neupitan način i u okviru liberalno-demokratskog poretka”.

“Agresivnost i nasilje bile su glavne karakteristike naših ‘referenduma o nezavisnosti’. Oni su održani kao jedna vrsta uvertire u rat, ili prve epizode rata, a ne s ciljem stvaranja mira”, dodaje Jović.

– Sramota je za Hrvatsku da je on savjetnik predsjednika. Ako ga predsjednik Josipović ne smijeni, onda to znači da se s njime slaže – komentirao je jučer HDZ-ovac Gordan Jandroković.

I glavni tajnik SDP-a Igor Dragovan kaže da se ne slaže s Jovićevom tezom.

– Ja mislim potpuno obrnuto, da je referendum o hrvatskoj nezavisnosti bio najdemokratskiji izraz volje građana. Sve ostalo su mišljenja pojedinca – kaže Dragovan.

Vatrena atmosfera

– Profesor Jović je u pravu, u kontekstu u kojem daje ocjenu da u usporedbi s referendumima i Quebecu i Škotskoj, hrvatski referendum nije bio “free and fair” – kaže SDP-ov saborski zastupnik Ivan Račan, no odmah potom dodaje:

– On, međutim, zaobilazi okolnosti u kojima su se ti referendumi događali. Za razliku od Kanade i Velike Britanije, koje su stabilne državne zajednice i višestoljetne demokracije, Jugoslavija nije bila ni jedno ni drugo. Hrvatska se tada nalazila u počecima svoje demokracije i s tog aspekta treba gledati i vatrenu atmosferu i isključivost koja je tada vladala. Rezultati referenduma u Hrvatskoj nisu mogli biti drukčiji jer smo svi bili svjesni velikosrpske agresije koja je već počela i koja je nakon referenduma dalje eskalirala – zaključuje Račan.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?