sportsko -rekreacijski centar Lopata

Kreševo dobiva sportske terene, ski-staze, liftove...

30.01.2021.
u 12:30

Općina Kreševo u središnjoj Bosni, iako površinom i brojem stanovnika mala, svojom ponudom i povijesnom važnosti iznimno je bogata. U turističkom smislu Kreševo ima itekako što za ponuditi, od prekrasne prirode, nacionalnih spomenika, stare gradske jezgre, franjevačkog samostana i muzeja, bogate tradicije, razvijene metalurgije, povijesne uloge, planinarskih i motociklističkih staza, piše Večernji list BiH. 

Planinarenje popularno

Zimski turizam, prema najavama, mogao bi doživjeti procvat jer, uz jedinstvenu mikroklimu pogodnu za razvoj, u Kreševu se planira i gradnja sportsko-rekreacijskog centra. Naime, planinarenje je u Kreševu godinama prilično popularno, a već neko vrijeme priča se i o obogaćivanju zimske ponude, uz oživljavanja zimskog turizma. Potencijala svakako ima, a ono što bi Kreševo moglo izdvojiti od brojnih drugih skijaških, zimskih centara u okružju, jedinstvena je klima.

- Kreševo ima specifične klimatske uvjete, tzv. mikroklimu. Općina graniči s Konjicom (na Bitovnji) koji ima vlažnu, topliju klimu dok je kod nas ipak hladna, kontinentalna. Tu dolazi do “sudara” klima, doticaja kiše i snijega koji nam omogućuje idealne uvjete za zimski turizam, ugodne temperature te više nego dovoljno snježnog pokrivača - objašnjava Stjepan Kvesić, mladi doktor znanosti i direktor kreševske Šumarije. Iako tema njegove doktorske dizertacije nije usko vezana za spomenutu, radeći na njoj istraživao je i temperature zraka te došao do, kaže, još uvijek neznanstvenog zaključka, da Kreševo zaista ima ponajbolje uvjete za zimski turizam u državi pa i regiji. - Prilično niska nadmorska visina nudi jako puno snijega u cijelom zimskom razdoblju, konfiguracija terena za, primjerice, skijanje idealna je, bez velikih nagiba i velikih strmina, a s ugodnim temperaturama - ističe Kvesić te dodaje da su ovi klimatski uvjeti specifični samo u jednoj polovini općine, od Bitovnje do Kreševa, dok, primjerice, Čubren nema nikakve veze s ovom klimom koja prestaje već na 10-ak km zračne linije prema Kiseljaku. Kreševo zasad nije iskoristilo ovaj potencijal. Umjesto koristi, vlasti imaju troškove čišćenja snijega, održavanja šumskih putova, ali i prilaza planinarskim domovima jer snijeg na ovom području od studenog pa sve do svibnja zna biti i više od jednog metra.

- Samo Šumarija, primjerice, ima velike troškove prilikom čišćenja snijega zbog pripreme drvne mase i umjesto da nam ovi uvjeti budu prilika za zaradu, zasad su nam uglavnom komplikacija pogotovo što nakon velikog snijega dolazi blato koje stvara još veće probleme. Stoga pozdravljam odluku općinskih vlasti da se krene u realizaciju gradnje sportsko-rekreacijskog centra jer ako gledamo samo nadmorsku visinu kao podatak, Kreševo ima daleko najviše snijega u državi, ali i šire - ističe Kvesić te iznosi još neke zanimljive podatke poput godišnje količine oborina koja je najveća na Ivan-sedlu koje je pak blizu Bitovnje, a koja je čak dva puta veća nego u Bugojnu. Dodaje da je nužan realan znanstveni pristup, ali da potencijala itekako ima. S njim se slaže i načelnik općine Kreševo Renato Pejak koji ističe kako je u tijeku realizacija prve faze projekta SRC Lopata koji će uključivati šetnice, sportske terene, ski-staze i liftove.

Pomaže i Vlada RH

- Potpisan je okvirni sporazum i sredstva za prvu fazu osigurana su podršku smo dobili i od Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, odnosno Vlade RH. Razrađujemo plan zona, a u idućih nekoliko godina nadam se da ćemo završiti i cestovnu infrastrukturu od Lopate s kreševske strane, ali i od Deževica. Potencijala ima, no moramo biti mudri to iskoristiti na najbolji način. Plan je strogo definirati dugoročni plan izgradnje kako ne bi bilo devastacije, divlje gradnje, mora točno znati gdje će biti eventualno mjesto za gradnju hotela, vikendica. Sva značajnija infrastruktura gradila bi se po principu javno-privatnog partnerstva. Dakle, riječ je o dugogodišnjem projektu koji će biti realiziran u fazama, sukladno financijskim sredstvima, a od kojeg će, vjerujem, u skorijoj budućnosti koristi imati i lokalna zajednica - kazao je Pejak.•

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije