Jelka Milićević

Obveza svih županja je prelazak na trezorsko plaćanje

Jelka Milićević
23.01.2017.
u 17:40

U županijskim proračunima sada se moraju planirati određena sredstva ovisno od svojih mogućnosti - naglasila je Milićević.

Budući da je Federacija BiH prešla na trezorsko plaćanje, sljedeća faza je da i sve županije pređu na taj vid plaćanja. Zadnja faza je da to učine i općine. Kroz takav način plaćanja u Federaciji će postojati "alatka“ koja će pratiti zaduženje, obveze i realizacije.

Potvrdila je to novinarima dopremijerka i federalna ministrica financija Jelka Milićević nakon današnjeg sastanka sa županijskim premijerima i ministrima financija, s kojim je razgovarala o zajedničkim procesima u vezi Reformske agende, Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i Mehanizma koordinacije.

- Trenutno sve županije, a i sama Federacija, imali su deficit, koji se zakonski mora pokriti u narednih pet godina. U županijskim proračunima sada se moraju planirati određena sredstva ovisno od svojih mogućnosti - naglasila je Milićević.

S druge strane ističe da okvirni proračun nalaže da se "ne može stvarati više obveza nego što je prihoda“.

- To je buduće ponašanje, a okvir za prihode postavljamo to jest usvajaju se na razini Federacije, što predstavljaju makroekonomski pokazatelji – koliki će biti rast društvenog proizvoda i koliko čekamo prihoda, a prema ti prihodima se slažu troškovi - naglašava Milićević.

Predstavnicima županija na sastanku, kojem su nazočili federalni premijer Fadil Novalić i dopremijer Vesko Drljača, ukazalo se na važnost vođenja i ispravnog shvatanja fisikalne politike, jer je ta politika u nadležnosti Federacije, ali se implementira na sve razine vlasti.

- Također, osvrnuli smo se na donesene zakone, po kojima će određene financijske efekte imati županije u 2017. godini. Bilo je riječi i o veoma važnim zakonima, koji se planiraju u ovoj godini,  a vezani su opet za financijske efekte nižih razina vlasti, kao što su porez na dohodak, zakon o raspodjeli javnih prihoda. To su zakoni u kojima želim osobno, kao i Vlada FBiH učestovati i konstruktivnoj i koordiniranoj raspravi i da ti zakoni budu dogovor koji ćemo s predstavnicima županija ispoštovati i razumijeti svi – kazala je Miličević.

Odgovorno trošenje i mjerenje efekata javnog novca omogućava Zakon o financijskoj kontroli i upravljanju, koji je prošle godine usvojen kao jedna od obveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.  

- Praksa je da se na svaku jedinicu proračunskih sredstava moraju mijeriti neto efekti ili kroz ekonomske parametre ili kroz neka druga davanja, vraćanja. Kod nas do sada to nije bila praksa budući da nije postojala metodologija. Tako smo nakon usvajanja Zakona shvatili da je došlo vrijeme drugačijeg odnosa prema javnim sredstvima - rekla je Milićević.

Ubrzo očekuje da će biti dostupni službeni podaci, koji će pokazati da su sve županije i Federacija bili u suficitu za 2016. godinu. To je ono što daje nadu – svi ti prihodi koji se povećavaju od neizravnih i izravnih poreza i uz racionalno ponašanje i kontrolu financijskih sredstava mogli bi naše deficite staviti pod kontrolu. Ono što se ne može staviti pod kontrolu su obveze županija - sudske presude iz radnih odnosa – poručila je u izjavi novinarima dopremijerka i federalna ministrica financija Jelka Milićević.

Dopremijer i federalni ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača istaknuo je da su na sastanku predstavnici USAID-a prezentirali glavne elemente projekta reforme fiskalnog sektora, čiji je jedan od ciljeva racionalizacija parafiskalnih taksi i naknada.

Predstavnici županija zaključili su da su se ovakvi sastanci trebali češće održavati, te je dogovoreno da se svaka tri mjeseca federalni premijer Fadil Novalić sastaje sa županijskim premijerima da bi se analizirala zajednička problematika i pratilo njihovo rješavanje.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?