Tonino Picula

Postoji potreba za redefinicijom odnosa u BiH, ali motivi su često potpuno različiti

tonino picula
18.11.2015.
u 18:24

Cjelokupna klima, slika, procesi u BiH mogu se postaviti u trokutu tekućih zbivanja, smatra Picula

Zastupnik u Europskom parlamentu i predsjedavajući Izaslanstva EP-a za odnose s BiH Tonino Picula, na poziv Zaklade Konrad Adenauer sudjeluje na kolokviju "Reformska agenda EU za Bosnu i Hercegovinu" koji se održava u Cadenabbiji u Italiji.

Picula, koji je bio uvodničar i moderator teme "EU perspektiva Bosne i Hercegovine", istaknuo je da danas u BiH nedvojbeno postoji osjetna potreba za redefinicijom postojećih odnosa, ali motivi su često potpuno različiti.

- Treba donekle dijeliti odnose u BiH i odnose prema BiH. Prvi su još uvijek čvrsto određeni institucijama Daytonskog sporazuma iz 1995, dok se drugi pokušavaju modificirati europskim planom tzv. novog pristupa iz prosinca 2014. godine, rekao je Picula.

Dodao je kako su "pomalo malaksale gotovo sve institucije međunarodne zajednice koje su dizajnirane za provedbu mirovnog sporazuma i nadzor nad ključnim procesima obnove i funkcioniranja zemlje, međutim, neke nove institucije, ponajprije one koje formira ili će formirati EU, nisu još u funkciji, a često spominjana tranzicija iz daytonske u bruxellesku fazu će time potrajati duže vrijeme."

Kada se tome dodaju još ne do kraja prevladana kriza u eurozoni, izbjeglička kriza, teroristički napadi i krize na velikom dijelu vanjskih granica EU, Picula smatra kako se može reći da je "naš kontinent, premda ga nazivaju Starim, postao jedno od najdinamičnijih područja današnjeg svijeta".

Pitanje je kako tu dinamiku dovesti, ali i održati u pozitivnim relacijama prema promjenama u BiH jer te je promjene nemoguće provesti izvan konteksta puta prema članstvu u EU "a to jest i to će biti zahtjevan proces za obje strane".

Picula je istaknuo da je Europska komisija zaključila da se BiH ponovo vratila na reformski put, te da je počela rješavati prioritete na putu pristupanja EU, što je pokazala kroz usvajanje Reformske agende, javlja Fena. 

- Ako se pažljivo čita ovogodišnje izvješće o napretku, primjetno je da se u gotovo svim poglavljima govori da se BiH nalazi na početnoj, ranoj razini rješavanja problema, kako od funkcionalnog pravosuđa, reforme sudstva, borbe protiv korupcije do, naravno, njenog odnosa s međunarodnim financijskim institucijama, kazao je on i dodao da se za neke stvari otvoreno kaže da će biti pravi izazov za zemlju koja do ovog trenutka nije uspostavila potreban konsenzus oko provedbenih mehanizama puta prema EU-u.

Po mišljenju Picule, cjelokupna klima, slika, procesi u BiH mogu se postaviti u trokutu tekućih zbivanja.

- S jedne strane imamo 20 godina Daytona, što će biti obilježeno u zemlji i izvan nje, s druge strane očekuje se aplikacija za status kandidata za članstvo u EU-u ali onda imate i referendum koji ponovo dovodi u pitanje odnose za koje smo vjerovali da su na neki način i sređeni. Dakle, u tom trokutu događaja i procesa moramo potražiti kompleksnu ocjenu o tome što je BiH danas i kako dalje prema bruxellesskoj fazi, izlazeći iz daytonske, zaključio je Picula, priopćio je Ured zastupnika u Europskom parlamentu Tonina Picule.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?