Savjeti

Privikavanje na posao nakon godišnjeg odmora često zna biti vrlo stresno

24.08.2016.
u 09:00

Privikavanje na novi posao ili na stari posao nakon godišnjeg odmora često je vrlo stresno. Posebice se to odnosi na poslove koji zahtijevaju veliku angažiranost i usredotočenost. Kako biste lakše podnijeli to prijelazno razdoblje, donosimo nekoliko savjeta koji tada, ali i tijekom čitavog radnog vijeka, mogu pomoći da se osjećate bolje. Savjete ste već vjerojatno znali, no nije ih se loše ponovno prisjetiti. Jedno je britansko istraživanje pokazalo kako je četvrtina radnika barem jednom slagala da je bolesna, samo da se prvi dan nakon godišnjeg ne bi morala vratiti na posao. Na poslu ćete ih lako prepoznati jer su barem tri nijanse preplanutiji od vas i još su uvijek mislima na godišnjem.

Važno je navrijeme pomaknuti spavanje i buditi se ranije. Također ne treba zanemariti fizičku aktivnost jer na godišnjem plivamo, igramo picigin, šećemo se ili planinarimo, dok se na poslu često zabijemo u urede nakon kojih idemo doma i odmah upadamo u lošu rutinu. Povratak na posao zna izazvati blagu depresiju. Prije davnih 111 godina pisac Elbert Hubbard napisao je nešto što i danas stoji - kako ne postoji čovjek kojemu je odmor potreban više od onoga tko se upravo vratio s odmora.Najvažniji savjet od svih je - ignorirajte sve koji će na godišnji tek nakon što ste se vi svi vratili.

Napravite stanke – Tijekom radnog vremena barem jedanput ili dvaput napravite stanku. Odmaknite se od radnog mjesta makar na nekoliko trenutaka i na taj način osvježite misli kako biste lakše izdržali preostalo radno vrijeme. Stanka je ključna tijekom radnog dana jer bez nje pada usredotočenost na posao.

Razgibajte se – Kada napravite stanku od posla, napravite nekoliko kratkih tjelovježbi ili prošećite se.

Hranite se zdravo - Zaboravite na brzu hranu te visokokalorične namirnice zamijenite zdravijim obrokom.

Pijte dovoljno tekućine - Pored sebe uvijek imajte bočicu s tekućinom koju možete popiti kada god zaželite.

Naspavajte se – Ako vam radna smjena počinje rano ujutro, pokušajte ne ostati budni do dugo u noć večer prije. Kasnonoćne izlaske i dogovore radije ostavite za vikend ili slobodne dane kada, ovisno o vašim drugim obvezama, možete spavati koliko želite.

Otkrijte kada ste najproduktvniji – Za uspješno izvršavanje vaših poslovnih obveza puno znači saznanje kada ste najproduktivniji. Ako ste jutarnji tip, važne sastanke i poslove radije obavljajte tada, a manje važne stvari ostavite za kraj radnog vremena.•

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije