Opći izbori 2014. godine donose i neke pozitivne pomake u izbornom procesu

Prvi put se pomjera termin izbora, a smanjena je i diskriminacija žena

izborna
11.09.2014.
u 17:29

Nije dozvoljeno nositi i pokazivati oružje na političkim skupovima, biračkim mjestima i njihovoj okolini

Središnje izborno povjerenstvo (CIK) Bosne i Hercegovine pozvalo je danas političke stranke, kandidate i pristalice političkih stranaka, koalicija, kao i nezavisne kandidate i njihove pristalice, te zaposlene ili na drugi način angažirane u izbornoj administraciji, da se suzdrže od korištenja nacionalističke i antidržavne retorike i od izjava koje dižu tenzije, da vode fer izbornu kampanju, javlja Anadolija.

Poziv je upućen povodom početka izborne kampanje za opće izbore 2014. u Bosni i Hercegovini, koja počinje sutra, 12. rujna, i trajati će do 11. listopada u 7 sati, kada počinje izborna šutnja. To je razdoblje u kojem će politički subjekti na zakonom utvrđen način upoznati birače i javnost sa svojim programom i kandidatima pred opće izbore 12. listopada.

Predstavnici medija i birači pozvani su da daju svoj doprinos da kampanja i cijeli izborni proces protekne u demokratskom okruženju.

"Jedna od zakonskih zabrana u pravilima ponašanja političkih subjekata u izbornoj kampanji, na koju posebno skrećemo pažnju, je korištenje jezika koji bi nekoga mogao navesti ili potaknuti na nasilje ili širenje mržnje. Središnje izborno povjerenstvo BiH ima ovlasti da izrekne novčanu kaznu koja ne prelazi iznos od 10.000 konvertibilnih maraka, ukloni ime kandidata s kandidacijske liste ako se utvrdi da je kandidat osobno odgovoran za povredu zakona ili da poništi ovjeru političkog subjekta. Koja od navedenih sankcija će biti izrečena ovisi od težine učinjenog prekršaja, kao i učestalosti", istaknuo je Stjepan Mikić, predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine, na današnjoj pres-konferenciji upriličenoj povodom službenog početka izborne kampanje u BiH.

U tom razdoblju političkim subjektima zabranjeno je: uklanjati, prekrivati, oštećivati ili mijenjati tiskane oglase, postere, plakate ili druge materijale koji se koriste u svrhu izborne kampanje, kao i vođenje kampanje na način kojim se narušava spolna ravnopravnost.

Isto se odnosi na  postavljanje tiskanog, pisanog ili bilo kojeg drugog materijala u vezi s izbornom kampanjom unutar ili na zgrade u kojima su smješteni organi vlasti na svim razinama, javna poduzeća, javne ustanove i mjesne zajednice, kao i na vjerskim objektima, javnim putevima i javnim površinama, odnosno dozvoljeno je samo na onim mjestima predviđenima za plakatiranje i oglašavanje.

Oružje zabranjeno na političkim skupovima

Nije dozvoljeno nositi i pokazivati oružje na političkim skupovima, biračkim mjestima i njihovoj okolini, ometati skupove dugih političkih subjekata, kao i poticati druge na takve aktivnosti, spriječavati novinare da obavljaju svoj posao u skladu sa pravilima profesije i izbornim pravilima, kao i lažno predstavljanje  u ime bilo kojeg političkog subjekta.

Za sudjelovanje na listopadskim općim izborima ovjereno je ukupno 113 političkih subjekata, od čega: 65 političkih stranaka, 24 nezavisna kandidata i 24 koalicije.

Ukupno je ždrijebano 98 političkih subjekata (50 političkih stranaka, 24 koalicije i 24 neovisna kandidata) koliko će ih se pojaviti na glasačkom listiću.

Ovjereno je 735 kandidacijskih listi i 7.748 kandidata, od čega 3.276 žena ili 42 posto i 4.472 muškaraca ili 58 posto. 

Ukupno je na razini BiH evidentirano za opće izbore 3.278.908 birača, od čega 2.030.076 birača u FBiH i 1.214.832 u RS. 

Za glasanje izvan BiH registrirano je 42.139 birača. 

Po pitanju birača iz Brčko distrikta BiH, ukupno 45.317 birača imaju određenu entitetsku opciju od čega 24.789 birača za FBiH i 20.528 birača za RS. Birači koji nemaju određeno entitetsko državljanstvo, koje opredjeljuje birača da li glasa za organe Federacije BiH ili Republike Srpske, a takvih je prema zadnjim podacima 39.974, neće moći ostvariti pravo glasa na općim izborima 2014.

Biračima sa prebivalištem u Brčko distriktu BiH čija se imena ne nalaze na izvodu iz Centralnog biračkog spiska i koji u periodu od 29. kolovoza do dana izbora prvi put optiraju za entitetsko državljanstvo, omogućiti će se da glasaju nepotvrđenim - kovertiranim glasačkim listićem ukoliko biračkom odboru predoči uvjerenje o entitetskom državljanstvu i identifikacijski dokument izdan od strane nadležnog organa Brčko distrikta BiH.

Za posmatranje izbornih aktivnosti i rada izborne administracije Središnje izborno povjerenstvo BiH je do sada akreditiralo ukupno 82 posmatrača: 34 međunarodnih, 47 nevladinih organizacija i samo jedan iz političkih subjekata.

Tiskanje glasačkih listića za opće izbore 2014. teče predviđenom dinamikom bez zastoja i  kašnjenja. Glasački listići za birače koji borave izvan BiH i glasuju putem pošte su đposlani 28. kolovoza, a dalje se nastavlja tiskanje glasačkih listića za glasanje na biračkim mjestima u BiH. Očekuje se da će ovaj posao biti završen u razdoblju od 21. do 25. rujna.

Opći izbori 12. listopada održati će se zbog Kurban-bajrama. Ovo je prvi put da se termin održavanja izbora u BiH pomjera za 7 dana, s obzirom na to da je Izbornim zakonom BiH predviđeno da to bude u prvoj nedjelji listopada.

Građani će na izborima birati članove Predsjedništva BiH, zastupnike u Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH i Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, poslanike u Narodnoj skupštini Republike Srpske, predsjednika i potpredsjednike RS, te zastupnike u 10 županijskih skupština u Federaciji BiH. 

Sedmi izbori od Daytona

Ovogodišnji izbori će biti sedmi opći izbori u BiH od Daytonskog mirovnog sporazuma, i četvrti od kada se dužnosnici biraju na mandat od četiri godine.

Prije toga, u 3 izborna ciklusa, od 1996. do 2000, dužnosnici su u ove organe birani na razdoblje od dvije godine.

Opći izbori 2014. održati će se bez provedene presude Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu, kao i oni 2010, što znači da predstavnici iz reda ostalih i dalje neće moći da budu birani prvenstveno za članove Predsjedništva BiH i izaslanike u Dom naroda PS BiH, na posrednim izborima koji se provode nakon općih.

Naime, ni nakon četiri i pol godine u BiH nisu usvojeni amandmani na Ustav BiH i izmjene Izbornog zakona BiH kojim bi se otklonila ta diskriminacija.

Opći izbori 2014. donose i dvije novosti: prvi put je na ovim izborima obavezno sudjelovanje žena na kandidacijskim listama povećano na 40 posto, sa dosadašnjih 33 posto, a isti omjer zastupljenosti bit će nužno osigurati i u izbornoj administraciji - lokalnim općinskim izbornim komisijama i biračkim odborima.

Prvi put će se opći izbori provoditi i po novim odredbama u Republici Srpskoj s obzirom na to da će se 83 poslanika za Narodnu skupštinu ubuduće birati iz 9 umjesto dosadašnjih 6 izbornih jedinica. To je omogućeno izmjenama i dopunama Izbornog zakona RS iz 2012.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije