summit 100

Šarović: Neizgrađena putna infrastrutura jedna od ključnih prepreka za promet roba i ljudi

sarovic
28.05.2016.
u 15:22

Šarović je rekao da BiH i s Hrvatskom i Srbijom ima dobre ekonomske odnose i obim razmjene u prosjeku 1,5 milijardi eura sa svakom od ove dvije zemlje

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović kazao je danas na Summitu 100 vodećih biznis lidera u Sarajevu da je neizgrađena putna infrastrutura jedna od ključnih prepreka za promet roba i ljudi.

Govoreći na panelu o mobilnosti ljudi i roba u regiji Šarović je dodao da Bosna i Hercegovina i s Hrvatskom i Srbijom ima dobre ekonomske odnose i obim razmjene u prosjeku 1,5 milijardi eura sa svakom od ove dvije zemlje, ali da su mogućnosti ekonomske suradnje veće i da je limitirajući faktor upravo neizgrađena infrastruktra, javlja Fena. 

- Rješenje su projekti koji bi se inicirali u svakoj od ovih zemalja i da zajedno radimo na njima. Barijere su prisutne u regiji i granica je ključno mjesto gdje se događa najveći broj barijera. Postoji dio barijera koje su sustavne i na nevidljiv način ih uvode pojedine zemlje regije - naveo je Šarović.

Ovakve barijere, po njegovim riječima, naviše uvode najveće zemlje regije, a od sto barijera koje postoje, dvije trećine su uvele te veće zemlje. 

- Činjenica jeste da trebamo sjesti i dogovoriti se oko tih barijera, na koji način ih zajedno možemo riješiti. Uspostava standarda na granici za lakši protok, uspostaviti sporazum o međusobnom priznavanju dokumenata na granici, primjera radi za prevoz hrane preko granice, da se priznaju laboratorijski nalazi kako bi taj prevoz bio lakši... - predložio je Šarović.

Naveo je da bi regionalni pristup na otklanjanju barijera pomogao unaprijediti svaku vrstu suradnje.

- Imamo odličnu platformu za takvo nešto, zbog CEFTA sporazuma sa zemljama koje nisu u EU, a s onima koje jesu preko SSP-a. Bosna i Hercegovina je spremna biti dio rješenja koje je dobro, ne samo za nas nego i za sve ostale zemlje regije – istaknuo je Šarović.

Zdravko Počivalšek, ministar za gospodarski razvoj i tehnologiju Slovenije je kazao da je turizam najbrže rastuća gospodarska grana na svijetu, te da je svako 11. radno mjesto u svijetu u turizmu. U Sloveniji turizam čini 13 posto BDP-a i 45.000 radnih mjesta je u ovoj oblasti.

- Zemlje regije imaju zajedničke promocijske aktivnosti na sajmovima u svijetu i to je jako dobro. Turizam može poboljšati suradnju i na političkom polju jer gospodarstvenici mogu pokazati političarima stvari na kojima mogu zajedno raditi. Regija ima velike mogućnosti da napravi zajedničke projekte i to je ono na čemu trebamo raditi – istaknuo je Počivalšek.

Kada je riječ o konkurentnosti, predstavnica Ministarstva održivog razvoja i turizma Crne Gore Daliborka Pejović je kazala da generalno smatra da je to problem zapadnog Balkana iz nekoliko razloga.

- Prvo, mi nismo prepoznali što su naše šanse, barem ih još ne vidimo kao jedinstven proizvod. Drugo, svi se mučimo i trudimo da što prije stignemo do Bruxellesa, ali se nitko od nas previše ne trudi da stignemo jedni do drugih. Osobno mislim da smo svi izabrali pogrešan put - da nas Europska unija integrira u EU umjesto da se prvo sami integriramo i da tu vrstu integracija kao kvalitet ponudimo njima, jer ćemo mnogo lakše, poznajući se jedni s drugima, riješiti zapreke i probleme, umjesto da nas na to upozoravaju iz EU – kazala je Pejović.

Ukazala je da je nužno napraviti iskorake u smislu dostupnosti regije za turizam u smislu prometne infrastrukture. Pejović je dodala da je Crna Gora napravila zamajac u smislu investicija, ali to postavlja i izazov hoće li se investitori uspjeti zadržati na odgovarajući način.

Miljan Ždrale, predstavnik EBRD-a, istaknuo je potencijale agrobiznisa u regiji. Naveo je da je perspektiva za članstvo u EU odigrala ulogu stabilizatora u regiji.

Naglasio je da je prema mišljenju EBRD-a najveći problem nezaposlenost mladih koja u cijeloj regiji prelazi više od 40 posto.

Zhivko Mukaetov iz Alkaloida koji je moderirao ovim panelom kazao je da su pojedinačna tržišta u regiji jako mala i da se s tog aspekta treba raditi na konkuretnosti.

- Mislim da je upravo ključna poruka summita kako graditi te konkrentske prednosti, sinegriju i povezivanje da određene izazove koje imamo rješavamo najprije unutar država i da na taj način gradimo jednu dodatnu vrijednost koja bi nas učinila konkurentnijim i omogućila da se pozicioniramo mnogo šire – kazao je Mukaetov.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?