Wolfgang Petritsch

Srbija i Hrvatska sve više svjesne svoje odgovornosti prema BiH

Wolfgang Petritsch
16.09.2016.
u 09:29

Austrijski diplomat i političar te bivši visoki predstavnik u BiH Wolfgang Petritsch kaže da posjet predsjednika RS Milorada Dodika službenoj Moskvi neće promijeniti činjenicu da je "Dodik prestao biti partner za dijalog".

Petritsch u razgovoru za Dnevni avaza, s druge strane, ističe ulogu Beograda i Zagreba, koji će pod vodstvom Aleksandra Vučića i Andreja Plenkovića odigrati konstruktivno.

On smatra da će dvije pretpostavke biti presudne, ne samo za očuvanje jedinstvene BiH, nego i stabilnosti zapadnog Balkana. Te dvije pretpostavke, kaže on, jesu regionalna odgovornost Srbije i Hrvatske naspram Daytonskog sporazuma te ubrzanje integracija ka EU, kao integrativnog i političkog motora za cijelu regiju.

Uzeo je za primjer situaciju s referendumom u RS.

- Srbija je pod vodstvom premijera Aleksandra Vučića preuzela odgovornost za stabilnost u regiji. Vučić je prošle godine zaustavio jedan referendum, a ovaj drugi elegantno je riješio. Svjestan je da Srbija gubi svaku šansu za pristup EU ako dođe do problema u BiH. Za mene čak nije toliko ni važno hoće li 25. rujna biti održan referendum, jer za Beograd on je izgubio svaki legitimitet - istaknuo je Petritsch.

Referendum je, kaže on, sad prikazan onako kako i treba biti prikazan, "to je jedan opak način spašavanja vlastite kože".

- Dodik zna da za Europu više nije partner za dijalog, a Rusija ima vlastite probleme. Mislim da Dodikov posjet Kremlju zakazan za 22. rujna ništa na tome neće promijeniti! RS pod vodstvom Dodika skoro da je bankrotirala, internacionalno je izolirana te je dovedena u opasnost da postane neka Južna Osetija u srcu Europe - ocjena je Petritscha.

Drugi važan faktor za stabilnost regije za njega je pobjeda lidera HDZ-a Andreja Plenkovića na izborima u Hrvatskoj.

- Ovo je pobjeda umjerenih snaga, koje svojim susjedima žele pomoći da ubrzano idu ka EU. Vidjeli smo da je retorika vrijeđanja Zorana Milanovića dobila odstupnicu, dok je Plenković sa svojom europskom strategijom pomirenja dobio dosta podrške. To bi moglo dovesti do relaksacije odnosa u regiji - ističe Petritsch.

Zaključuje da Srbija kao kandidat za članstvo u EU te Hrvatska kao članica Unije sve više postaju svjesne svoje odgovornosti prema BiH.

- Uzimajući sve ovo u obzir, očekujem od Bruxelessa da BiH ponudi mnogo više od pukih programa - naglašava on.

Ističe također da Vijeće za implementaciju mira (PIC) već duže vrijeme nije jedinstven organ kao što je to bilo kada je on bio visoki predstavnik.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije