Uključena i BiH: U 12 call centara razbijena kriminalna mreža koja se bavila prevarama

02.05.2024.
u 14:11

U akciji "Pandora", koju je podržao Europol, krajem travnja  je uhapšena 21 osoba nakon racije u 12 pozivnih centara u Njemačkoj, Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu i Libanu, koji su istragama označeni kao izvor prevare velikog broja osoba. 

Tog 18. travnja razbijena je kriminalna mreža odgovorna za prevaru na tisuće osoba na različite načine – pozivatelj bi vršio prijevare koje se odnose na investicije, ali i emotivne odnose.

Velika njemačka istraga prerasla je u operaciju "Pandora" u kojoj je identificirano 39 osumnjičenih.

Slučaj iz decembra

Sve je započelo u prosincu 2023. godine kada je klijent jedne banke zatražio da podigne više od 100.000 eura u gotovini.

Bankar je postao sumnjičav i brzo je saznao da je klijent postao žrtva "prevare lažnih policajaca". Obavijestio je policiju, koja je spriječila žrtvu da preda novac prevarantima.

Foto: Europol

Foto: Europol

Razmatrajući ovaj pojedinačni slučaj, istražitelji su ubrzo shvatili da se telefonski brojevi, koje koriste počinitelji, mogu povezati s više od 28.000 prijevara u samo 48 sati.

Rani nalazi su pokazali da su počinitelji, koji se nalaze u različitim zemljama, provodili sve vrste telefonskih prijevara. Prevaranti bi se predstavljali kao bliski rođaci, zaposleni u banci, agenti za korisničku podršku ili policajci.

Koristeći razne taktike manipulacije, oni bi tražili da im žrtva dostavi novac. Počevši od lažnih obećanja o isplatama lutrije, mogućnosti ulaganja, zahtjeva za naplatom dugova prevaranti su nemilosrdno ciljali svoje sljedeće potencijalne žrtve.

Kako je istraga rasla, stručnjaci za provođenje zakona približavali su se pozivnim centrima koji se nalaze u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu i Libanu.

Kriminalna mreža odgovorna za lažne pozive uspostavila je svoj rad na koordiniran način, fokusirajući se na različite prioritete u svakoj zemlji.

Prevare o naplati dugova u BiH

 

Dok su prevare u naplati dugova uglavnom vršene iz Bosne i Hercegovine, pozivi za prevare u online bankarstvu upućivani su sa Kosova.

Investicijsku prevaranti zvali su uglavnom iz Albanije, a kriminalci specijalizirani za prijevare s karticama sjedili su za stolovima u Libanu.

Njemački istražitelji uspjeli su pratiti stvarne razgovore koji su dolazili iz brojnih pozivnih centara u realnom vremenu.

Foto: Europol

Foto: Europol

Od prosinca 2023. pa nadalje, više od stotinu policajaca bilo je raspoređeno danonoćno u Uredu državne kriminalističke policije Baden-Württemberga i nakon toga osiguralo sadržaj preko 1,3 milijuna razgovora.

Državni ured kriminalističke policije uspostavio je vlastiti pozivni centar za suzbijanje međunarodnih kriminalnih aktivnosti.

Spriječena velika šteta

Za samo četiri mjeseca, više od 7500 poziva prešlo je granicu koja nalaže nadležnima da pokrenu kazneni postupak. Raspoređeni službenici su uspjeli spriječiti financijske gubitke za žrtve u više od 80 posto slučajeva. Potencijalna šteta bi iznosila više od 10 milijuna eura.

Osim što su spriječili kriminal, istražitelji su mapirali lokacije odakle su stizali pozivi. Dobivanjem informacija o brojevima telefona, vlasnicima i tehničkoj infrastrukturi kao što su serveri, plan je bio da se na kraju sruši cijela infrastruktura call centra počinitelja.

Pored uhićenja 21 osobe, službenici su uspjeli da pribave i opširne dokaze kao što su nosači podataka, dokumentacija, gotovina i imovina u vrijednosti od milijun eura.

Oduzet je i veliki broj elektronskih dokaza koji bi istražnim organima trebalo da omoguće da dobiju informacije o mogućim daljim pozivnim centrima i još prevaranata.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?