profesor Enes Hašić

Usvajanjem predloženih zakonskih izmjena spriječiti pravni kaos u FBiH

Fena
27.10.2019.
u 11:40

Parlament Federacije BiH bi što prije trebao usvojiti zakonske izmjene koje je predložila Federalna vlada vezano za provedbu presuda Ustavnog suda FBiH, a kako bi se izbjeglo stvaranje općeg pravnog kaosa, nefunkcioniranje pravne države, stvaranje velikog stupnja pravne nesigurnosti, blokade ekonomskih transakcija, zaustavljanja prometa nekretnina i hipotekarnih kredita i daljeg razjedinjavanja ionako podijeljenog pravnog prostora u Bosni i Hercegovini - upozorava profesor građanskog prava na Univerzitetu u Zenici (UNZE), dr.Enes Hašić.

Presudom Ustavnog suda FBiH od 06. ožujka 2019. godine utvrđeno je da nisu u skladu s Ustavom FBiH pojedine zakonske odredbe u  zakonima o registraciji poslovnih subjekata, o stvarnim pravima, o zemljišnim knjigama, o nasljeđivanju te Obiteljskom zakonu FBiH, a u kojima je imperativno i isključivo propisana obveza činjenja notarski pravnih poslova u formi obrađene isprave u različitim oblastima. Rok za provedbu presuda, odnosno usklađivanje Zakona o notarima i pet preostalih zakona s Ustavom FBiH, ističe 16. studenoga ove godine.

Vlada Federacije BiH, a u cilju usuglašavanja spomenutih zakona s presudom Ustavnog suda, utvrdila i Parlamentu FBiH uputila prijedloge za izmjene ovih pet zakona, te prijedlog izmjena i dopuna Zakona o notarima.

Komentirajući različite ocjene o tome kako neka od predloženih rješenja „pogoduju“ odvjetnicima ili notarima, dr.Hašić kaže kako je pogrešno shvaćanje koje jednu od ovih javnih službi na bilo koji način suprostavlja drugoj javnoj službi.

- U tom smislu predložena rješenja izmjena i dopuna pomenutih zakona su izuzetno dobra, jer na najbolji način vode računa o opravdanim interesima ovih i drugih javnih službi. Nesporno je pravo zakonodavne vlasti da uredi nadležnost i organizaciju javnih službi na način da sustav najbolje funkcionira. Ne vidim diskriminaciju u ovlaštenju notara da ekskluzivno vrše određenu vrstu poslova i javnih ovlasti, a u skladu sa zakonom. Ili ne nalazim diskriminaciju u gotovo isključivom, na zakonu zasnovanoj ovlasti odvjetnika da zastupaju stranke pred sudovima. Spomenuta pitanja su nažalost često postajala predmet nepotrebnog sporenja i međusobnog osporavanja – naglašava profesor Hašić.

Dodaje kako opstanak i razvoj notarijata kao javne službe nije doveden u pitanje.

- Realno je za pretpostaviti da će doći do blagovremenog usvajanja seta predloženih izmjena zakona važnih za rad notarijata, jer je to u interesu ne samo notara već i svih subjekata javne vlasti, kao i svih građana. Predložena rješenja u pojedinim zakonima, a koji bi se trebali razmatrati i usvojiti po skraćenom postupku, su relativno dobra i mogu se smatrati zadovoljavajućim kompromisom. Svako subjektivno osporavanje predloženih rješenja smatram apsolutno neutemeljenim, jer se takva osporavanja ne zasnivaju na razumnoj argumentaciji, već su posljedica pojedinačnih ili grupnih interesa – zaključuje profesor građanskog prava na UNZE, dr. Enes Hašić.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?