Međunarodna agencija za energiju

IEA očekuje hlađenje cijena nafte

nafta
Thinkstock
16.11.2021.
u 18:40

"Svjetsko tržište nafte i dalje je tijesno opskrbljeno, po svim pokazateljima, ali možemo očekivati predah u skoku cijena... zbo sve veće opskrbe", navodi IEA

Rast cijena nafte mogao bi uskoro oslabiti budući da je njihova visoka razina potaknula veću proizvodnju, posebno u Sjedinjenim Državma, objavila je u utorak Međunarodna agencija za energiju (IEA).

"Svjetsko tržište nafte i dalje je tijesno opskrbljeno, po svim pokazateljima, ali možemo očekivati predah u skoku cijena... zbo sve veće opskrbe", navodi IEA u najnovijem mjesečnom izvješću o tržištu nafte. 

"Aktualne cijene snažan su poticaj povećanju (proizvodnih) aktivnosti (u SAD-u), unatoč tome što kompanije potvrđuju najavljenu disciplinu u kapitalnoj potrošnji", dodala je agencija.

Napominje i da se proizvodnja u SAD-u unatoč takvom okruženju neće vratiti na pretpandemijsku razinu prije kraja iduće godine.

Zalihe nafte članica Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD), čiji je IEA savjetnik, pale su u rujnu za 51 milijun barela i bile su za 250 milijuna barela niže od petogodišnjeg prosjeka i najniže od početka 2015. Preliminarni podaci iz listopada pokazuju pak njihov blagi rast.

"Globalna potražnja za naftom jača zbog snažne potrošnje benzina i učestalih međunarodnih putovanja budući da sve više zemalja otvara svoje granice", tumači IEA.

Zemlje poput SAD-a, Australije, Tajlanda i Singapura ukinule su ograničenja putovanja u inozemstvo i "konačno je na pomolu oporavak potrošnje mlaznog goriva, koje je dugo bilo slaba karika u oporavku potražnje", ističu u agenciji.

Upozoravaju ipak da bi oporavak moglo narušiti opetovano širenje zaraze covidom 19 u Europi, slabija industrijska aktivnost i više cijene nafte.

Potvrdili su da ove godine očekuju rast potražnje za naftom za 5,5 milijuna barela dnevno, te za 3,4 milijuna barela dnevno u 2022.

Višak već krajem godine?

Već su vidljivi znakovi da bi tržište u prosincu moglo bilježiti višak u ponudi, istaknuo je pak danas u odvojenom istupu čelnik Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) Mohammad Barkindo na marginama konferencije o energetici.

"Višak će nastati već u prosincu", odgovorio je glavni tajnik naftnog kartela na pitanje koliko je siguran da će tržište bilježiti višak u ponudi u idućoj godini.

"Ti znakovi traže od nas da budemo jako, jako oprezni", istaknuo je, aludirajući na predstojeći sastanak OPEC-a i njegovih saveznika o proizvodnoj politici, ne htijući odgovoriti na pitanje hoće li OPEC+ po njegovoj procjeni produljiti dosadašnju proizvodnu politiku.

Ministar energetike Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) naznačio je u ponedjeljak da će OPEC+ vjerojatno nastaviti blago povećavati opskrbu, unatoč očekivanom višku na tržištu na početku iduće godine. 

OPEC je prije par godina smanjio opskrbu kako bi 'isušio' višak na tržištu, koje je potom doživjelo šok u pandemiji covida 19, budući da su zemlje ograničile putovanja kako bi zaustavile virus. Oporavak gospodarstva paralelno cijepljenju donio je i nagli uzlet potražnje u ovoj godini.

U idućoj godini potražnja bi po OPEC-ovim procjenama trebala usporiti, a opskrba konkurentskih proizvođača, poput SAD-a, porasti.

"Procjene ne samo OPEC-a, već i IEA-e i drugih izvora navode na zaključak da će u tromjesečjima iduće godine tržište biti prekomjerno opskrbljeno, prema metrici zaliha OECD-a", rekao je Barkindo.

Ključne riječi

Komentara 1

HO
homophob
07:49 17.11.2021.

Cjene nafte i naftnih derivata na maloprodajnom trzistu nema veze sa ponudom na trzistu nego politickim radnjama kojima je svrha unistiti naftu i ugljen! Odkada je J B postao predsjednikom benzin je u Americi poskupio oko 90% a diesel 65%. zasto ako je do tada posljednjih godina Amerika bila najveci proizvodac plina i nafte. Jednostavno: J B je zabranio istrazivanja i eksploataciju nafta na drzavnomzemljistu, zaustavio gradnju naftovoda iz Kanade i rafineriju i centru Amerike, Planira se zabraniti upotreba cjevovoda za butan/propan iz Kanade i sjeverne drzave srednjeg zapada i to ce se trenutno reflektirati na cjenu grijanja gdje ljudi jos nemaju zemni plin i cjenu elektricne energije u istim drzavama jer butan/propan se naveliko trosi u elektranama na plin. Znaci politika i represija politike utjece na cjenu i forsira tzv obnovljive zelene izvore energije.

Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije