Pod pokroviteljstvom Općine Neum

Održano predavanje "Utjecaj mobitela na mentalno zdravlje djece"

15.10.2021.
u 15:39

U Grand hotelu Neum održalo se predavanje na temu "Utjecaj mobitela na mentalno zdravlje djece" pod pokroviteljstvom Općine Neum u organizaciji Udruge Elpida iz Mostara. Roditelji, nastavanici, te brojni žitelji Neuma su došli na predavanje kako bi čuli koliko to danas utjecaja ima mobitel na mentalno zdravlje djece, te koje su posljedice prevelikog boravka naših mališana pred ekranima, što je sve veći problem današnjice. 
U nedostatku vremena za vlastitu djecu prepustili smo ih tehnologiji, koja ih "odvaja", što rezultira mnogim problemima kojima se bave psiholozi. Predavači u Neumu su bili mag. psihologije Ivana Galić Granić, fitness trenerica Ana Marija Penava, te prof.dr.sc. Ivana Sivrić.
"Radeći kao radijska voditeljica kroz svoje emisije sam ugostila mnoge stručkanje koji su se bavili ovom problematikom, kako sam i sama majka dvoje djece, shvatila sam koliko je ova tema postala aktualna, da ne kažem alarmantana. Živimo u vremenu koji nam ne dozvoljava da se posvetimo djeci, boreći se za vlastitu egzistenciju, no to nije razlog da naša djeca po cijeli dan borave pred ekranima. Stoga smo došli na ideju da organiziramo jedno ovakvo predavanje kako bismo barem malo osvjestili roditelje, nastavnike, ali i djecu, kolika je štetnost ekrana na njihovo mentalno zdravlje", kazala je jedna od organizatorica Antonela Vučić. 

Psihologinja Ivana Galić Granić je navela da su djeca danas sve depresivnija, ne znaju se družiti, žive u virtualnom svijetu. Ono što je istaknula kao dobro, iz iskustva u svojoj praksi radeći na pedijatriji SKB-a Mostar je da sve više roditelja traži pomoć stručnjaka. Polako se skida ta stigma s psihologa i sve više ih shvaća da je to dobro za njihovu djecu. Fitness trenerica Ana Marija Penava je objasnila kako se djeca moraju baviti sportom, jer je to jako važno kako za njihovo zdravlje, tako i za njihov razvoj. 

Ove večeri neumsku publiku je profesorica Sivrić sa Sveučilišta u Mostaru upoznala s ulogom medijske pismenosti u obrazovanju, istaknuvši kako je nužno raditi na edukaciji djece, o medijskom odgoju i razvoju kritičkog mišljenja, ali i da je jako važno educirati i njihove nastavnike o tome kako da sami na odjelima razredne nastave ili u sklopu redovite nastave uče djecu o terminima poput medijske kompetencije. Tijekom svog izlaganja je istaknula kako ne treba samo raditi na edukaciji samo djece, već i učitelja o tome kako mogu prevenirati elektroničko nasilje.
"Mi nećemo "stati", nastojati ćemo i u drugim gradovima predočiti i osvjestiti ovu temu. Možemo samo napomenuti čuvajmo svoju djecu, ulažimo u njih, posvetimo im vrijeme, jer su oni naša budućnost. Vrijednosti koje im trebaju u životu i kroz život, neće ih ekran naučiti", poručili su iz Udruge Elpida. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?