Liga nacije

Težak poraz Zmajeva u Poljskoj, poraženi s 3:0

14.10.2020.
u 22:45

Bosna i Hercegovina je u četvrtom kolu Lige A Lige nacija izgubila na gostovanju u Poljskoj s 3:0 te se tako našla na korak od ispadanja u Ligu B dva kola prije kraja.

Dušan Bajević se odlučio na isti sastav kao protiv Sjeverne Irske u polufinalu baraža. Zmajevi su dobro ušli u meč. Pjanić je već u 6. minuti zagrijao dlanove Szczesnog, a zatim je prijetio i Krunić, piše sportsport.ba.

Možda se ključan detalj utakmice dogodio u 16. minuti. Lewandowski pada na rub kaznenog prostora nakon susreta s Ahmethodžićem, a suda Pawson mladom bh. štoperu pokazuje crveni karton. Dojam je kako je ova odluka bila prenagla jer je u blizni bio Saničanin.

Bh. nogometaši su okružili Engleza, ali promjene odluke nije bilo. Jedino je Džeko dobio žuti karton i to zbog prigovora. Nakon toga utakmica je postala jednosmjerna.

Poljaci su preuzeli inicijativu, te su brzim pasovima i s dosta trke maksimalno korstili igrača više. Zmajevi su pokleknuli na  samom kraju prvog poluvremena kada su domaći postigli dva gola.

Nakon jedne odbijene lopte, Jozwiak je odigrao Lewandowskom koji rutinski matira Šehića u 40. minuti. Prvi minut sudske nadoknade donio je gol Linettyja koji pogađa glavom nakon lijepe asistencije svog kapetena.

Drugo poluvrijeme domaći su otvorili napadima, a u 52. minuti postigli su i treći gol. Strijelac je ponovno bio sjajni Lewandowski koji je rutinski matirao Šehića nakon centaršuta s lijeve strane.

Obzirom na igrača manje, ali i evidentni umor Bosna i Hercegovina nije imala snage da se vrati u utakmicu. Pokušavao je Bajević izmjenama, priliku su dobili Prevljak, Gojak, Hajradinović i Milošević, ali stanje na terenu se nije promijenilo.

Jedina situacija vrijedna spomena u poljskom kaznenom prostoru je situacija iz 65. minute kada je Szczesny nekako uspio izbacili loptu u korner nakon pokušaja Cipetića.

Kako se utakmica bližila kraju Poljaci su postepeno smanjivali brzinu te više nije bilo uraganskih napada i prilika kao u prvih sat vremena utakmice jer je davno sve bilo gotovo. Na kraju je završeno sa 3:0.

Tako je Bosna i Hercegovina gotovo godinu bez pobjede. Posljednji trijumf je upisan protiv Lihtenštajna u posljednjem kolu neuspješnih kvalifikacija za Europsko prvenstvo kada je u studenome 2019. godine bilo 0:3.

Iz minute u minutu:

22- 36- Utakmica je završila

22.33 - Igrat će se još tri minute.

22.32- Piatek prijeti, ali lopta ipak ide iznad gola Šehića.

22.26 - Hajradinović dobiva žuti katron

22.23 -  Mirnije se utakmica igra, bez većih prijetnji po golove

22.19 - Milošević i Hajradinović ulaze, Krunić i Hadžiahmetović izlaze

22.15 - Goralski puca, ali ide pored našeg gola.

22.10 - Ponovno prilika za Cipetića, ali otišlo je iznad gola.

22. 05 - Cipetić dodaje Kruniću, koji šutira, ali lopta ide u ruke poljskog golmana.

22.02- izlaze Višća i Džeko, a ulaze Prevljak i Gojak

22.00 - Grosicki pokušava, ali lopta ide pravo u Šehića

21.58 -  Lewandowski ponovno pokušva, ali bezuspješno

21-.55 - Poljakska vodi tri nula. Klich je ubacio, a Lewandowski iz prve matira Šehića, piše sportsport.ba.

21. 53 - Izveli smo dva kornera, ali bez opasnosti za Poljsku

21.48 - Počelo je drugo poluvrijeme.

21.32 - Kraj prvog poluvremena

21.30 - Poljaci stižu do drugog gola nakon što je Linetty glavom pogodio

21. 26 -  Poljska stiže do prednosti do 1:0 i to preko Lewandowskog

21. 22 - Višća je šutirao iz slobodnog udarca, Szczesny brani, prenosi sportsport.ba.

21. 19 - Iz igre je izašao Miralem Pjanić, a mijenja ga Hadžikadunić

21. 17 - Lewandowski puca na naš gol, ali nas stativa spašava

21. 14. - Poljaci napadaju, ali bh. obrana dobro djeluje

21.11 - Džeko dobio žuti karton zbog prigovora

21. 08 - Goralski je zaposlio Lewandowskog, ali on prebacuje naš gol.

21 .04 -  Lewandowski je šutirao s nekih 18 metara i pogodio živi zid BiH

21. 00 -  Crveni karton za Ahmedhodžića prekršaja nad Lewandowskim!

20.58 -  Novi udarac Višća sa strane, a Krunić iz glavom šutira, ali loše. Ostaje 0:0.

20.56 - Džeko je na sjajan način pokušao da uposli Hadžiahmetovića, ali je Szczesny je bio brži, prenosi sportsport.ba

20.54 - Prva prilika za Poljsku, Grosicki je šutirao, ali bez pogotka.

20.50Višić je ubacio za Krunića, a ovaj šutira visoko preko gola

20.48 -  Pjanić udara s distance, ali brani to golman Poljaka krajnjim naporom snage