'AMERIČKI RULET'

I u iranskoj krizi najveći je dobitnik – Vladimir Putin

11.05.2018.
u 07:20

Trumpovoj Americi svi su okrenuli leđa, čak i Velika Britanija, a to je prigoda da se i EU napokon nametne kao sila i izađe iz sjene SAD-a

U namjeri da izolira Iran, Donald Trump je izlaskom iz nuklearnog sporazuma s Iranom izolirao Sjedinjene Države. Naime, Ujedinjeni narodi, Europska unija, Kina i Rusija izrazili su žaljenje i zabrinutost zbog američke odluke o povlačenju koja je jedino obradovala Izrael i Saudijsku Arabiju, koji su cijelo vrijeme za to i lobirali, svaki na svoj način – Izrael preko Trumpova zeta Jareda Kushnera, a Saudijska Arabija kupnjom američkog oružja i investicija za 450 milijardi dolara. 

“Najmanje deset laži”

Ono što je možda Donald Trump vjerovao do zadnjeg trenutka da će za potporu dobiti vječitog saveznika Veliku Britaniju, no čak mu je i ona ovoga puta okrenula leđa. Velika Britanija, kao i ostale države potpisnice sporazuma, Francuska, Kina, Njemačka i Rusija, ostala dosljedna potpisanom ugovoru i ne želi izaći iz njega. U svom obraćanju naciji Donald Trump nije dao argumente za manjkavost nuklearnog sporazuma, već je samo govorio da je “sporazum tako loš da bi se Iran mogao vratiti proizvodnji nuklearnog oružja vrlo brzo nakon raskidanja sporazuma, čak i ako bi ga potpuno poštovali te da taj sporazum ne čini ništa da spriječi iransku podršku terorizmu”. Da mu je argumentacija za izlazak iz sporazuma jako tanka, govori i činjenica kako je naveo da “nuklearni sporazum s Iranom nije ograničio iranske aktivnosti u Siriji, Iraku i na drugim mjestima” što nema veze sa samim potpisanim nuklearnim sporazumom. Da predsjednik najveće svjetske sile, a SAD to i dalje jest, ne poznaje različitosti između militantnih skupina na Bliskom istoku, dokazuje i njegova izjava kako je “iranski režim glavni državni sponzor terorizma i podržava palestinski Hamas, libanonski Hezbollah, talibane i Al-Qa’idu”. Da je predsjednik Trump pročitao bilo koji tekst o džihadističkim skupinama, shvatio bi da Iran, koji uistinu financira Hezbollah, Hamas i Hute u Jemenu, te palestinski islamski džihad, ne može na bilo koji način biti sponzor afganistanskim talibanima i Al-Qa’idi. Jer, osim ideološke razlike, iranska Revolucionarna garda i libanonski Hezbollah u Iraku i u Siriji vodili su i dalje vode krvave bitke upravo s pripadnicima Al-Qa’ide koje financira upravo najveći američki saveznik, Saudijska Arabija. Također, talibani u Afganistanu, osim što napadaju zapadne snage, glavna su im meta upravo šijiti koje Iran financira. Vrhovni vođa Irana ajatolah Ali Hamenei kazao je da je Trump u svom govoru “izrekao najmanje deset laži” i da će “svatko tko zaprijeti iranskom narodu izgubiti” obraćajući se riječima: ”Trumpe, ti ćeš umrijeti i pojest će te zmije i crvi, a Iran i njegov narod će opstati.” S druge strane, iranski predsjednik Hassan Rouhani, koji slovi kao umjereni političar, kazao je da će Iran ostati dio međunarodnog nuklearnog sporazuma, ali i upozorio da bi njegova zemlja mogla okončati ograničenja na koja je pristala u vezi svojih aktivnosti obogaćivanja uranija. Na početku sjednice iranskog parlamenta, zastupnici su zapalili američku zastavu i kopiju sporazuma te uzvikivali “Smrt Americi”.

Kina će ojačati utjecaj

Čini se da će i iz ove krize najveću korist izvući Vladimir Putin i Rusija. Putin je u Siriji saveznik s Iranom, a s predsjednikom Izraela je u prijateljskom odnosu te je dosad uvijek balansirao između dvije strane. Putin, kao stari obavještajac, jedini u sirijskom ratu ima dobre odnose s režimom Bashara al-Assada i njegovim sirijskim najvećim neprijateljom Izraelom. U Izraelu živi milijun ljudi porijeklom iz Rusije, a suradnja između dvije zemlje u svim je segmentima na najvišem nivou. Putin sigurno neće propustiti priliku da se sada nametne kao glavni posrednik između Izraela i Irana. Osim Rusije, i Kina će svakako imati veliku korist s obzirom na to da s Iranom ima razvijene trgovinske odnose, a sada bi nakon uvođenja sankcija Teheranu mogla povećati svoju nazočnost na tom području. Ovaj američki izolacionizam, dobra je prigoda da se i Europska unija napokon nametne kao sila koja kreira događaje, a ne ona koja na njih samo reagira. Samo dva sata nakon Trumpove odluke izraelske snage gađale su raketama mete u blizini Damaska. Izraelska vojska stavljena je u punu pripravnost te je naređeno otvaranje skloništa u izraelskim gradovima koji se nalaze blizu sirijsko-libanonske granice. Izrael, kao u znak osvete, očekuje raketni napad iranske revolucionarne garde ili libanonskog Hezbollaha što bi bila iskra koja bi zapalila čitav Bliski istok.

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije