NAPETOSTI

Iz Skoplja poručili: Beograd stvara nervozu

23.08.2017.
u 09:01

Idući mjesec zastupnici bi trebali raspravljati o prijedlozima promjene 
izgleda zastave, himne, 
jezika, ali i imena Makedonija

Hoće li potez predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, povlačenje cjelokupnog diplomatskog osoblja iz Makedonije, izazvati novu krizu na ionako nestabilnom i trusnom Balkanu? Naime, iako nije javno izgovorio, predsjednik Srbije optužio je makedonsku vladu za obavještajno djelovanje protiv Srbije u koju su bile uključene i strane sile aludirajući na SAD. Prema pisanju srbijanskih medija; „srbijanski diplomati su bez ikakvog razloga praćeni, a čak je primjenjivana i metoda zastrašivanja. Dio pritisaka koji je vršen išao je uz odobravanje stranih sila”.

Pritisak zbog Kosova

– Naši ljudi moraju biti pripremljeni i spremni. Bit će nekih promjena u našem osoblju, da zaštitimo naše prijateljstvo s Makedoncima u ovom novom okruženju. Mnogo je špekulacija, i mislim da će u sljedećih deset dana biti sve mnogo jasnije – rekao je Vučić ističući kako će graditi dobre odnose sa Skopljem, ali će ti odnosi morati biti temeljeni na uzajamnom poštivanju.

– Vidjet ćemo hoće li Albanci tražiti uvrštenje Kosova u UNESCO, tada ćemo čekati što kažu Skoplje i Podgorica. Naše je da se pripremimo, i da znamo odgovoriti – kazao je Vučić.

U ministarstvu unutarnjih poslova Makedonije nisu iznenađeni takvim potezom Srbije o povlačenju diplomata jer su na taj način zapravo preduhitrili Makedoniju koja već ima čvrste dokaze kako je srpska obavještajna služba BIA bila umiješana u nerede i napad na Sobranje 27.travnja.

Kako navodi izvor iz MUP-a Makedonije, Goran Živaljević, časnik BIA i savjetnik u veleposlanstvu Srbije u Skoplju, bio je 27. travnja u Sobranju tijekom upada nasilnih demonstranata, zadržao se dvadesetak minuta i slikao se u plenarnoj sali, gdje su tada bili zastupnici VMRO-a i dio demonstranata. Živaljević je potvrdio svoju prisutnost opravdavajući se kako je tu bio po službenoj dužnosti, da vidi sudjeluju li u demonstracijama osobe iz Srbije, a podršku mu je dao i tadašnji premijer, a danas predsjednik Srbije.

Okretanje Albaniji

Iz ureda premijera Zorana Zaeva dobili smo šturo priopćenje u kojem kažu kako se „Republika Makedonija zalaže za izgradnju dobrosusjedskih odnosa s Republikom Srbijom kao što razvija prijateljske odnose sa svim susjednim zemljama jer su uvjereni da je to jedini način da se regija odlučno kreće naprijed.“ Novi makedonski ministar zdravlja Arben Taravari iz stranke Alijansa za Albance, kazao je pak za Večernji list kako je potez predsjednika Srbije naivan potez koji nije bio potreban.

– Što je Vučić očekivao? Pa više od 30 posto stanovnika Makedonije su Albanci i normalno je da Makedonija podrži Kosovo u svim međunarodnim institucijama. To bi trebala i Srbija učiniti i prihvatiti realnost da je Kosovo nova država. Ono što Srbiji najviše smeta je diskusija koja će uskoro provesti o zastavi, himni i jeziku, jer ti su simboli države doneseni bez da su pitani Albanci. A što se tiče promjena imena Makedonije nećemo inzistirati, ali podržavamo proces promjene imena jer kad-tad moramo sjesti s Grcima i pronaći kompromisno rješenje. Bolje sada nego nakon 10 godina – naglasio je Arben Taravari.

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?