dani kaosa

Neonacisti, Maduro, Kim – to je račun za Trumpov populizam

Donald Trump
Reuters/PIXSELL
16.08.2017.
u 20:20

Vodeći industrijalci napustili su Trumpov savjetnički tim zbog njegova oklijevanja da osudi divljanje rasista u Charlottesvilleu

Već je teško odrediti otkuda krenuti u Trumpovu labirintu koji se dodatno zapetljao tijekom proteklih pet dana. Najprije je Donald Trump u gluho doba noći u petak objavio kako je spreman kao zapeta puška za vojnu intervenciju u Sjevernoj Koreji. Prorepublikanska komentatorica CNN-a Anna Navarro rekla je kako je njegovo ponašanje u korejskoj krizi nalik ‘igranju potapanja brodova između dvije partije golfa’. Nastavila je kako se pouzdaje u mudrost i iskustvo dvojice Trumpovih generala, Jamesa Mattisa i Johna Kellyja da se situacija ne otme kontroli. Međutim, za smirivanje situacije treba se zahvaljivati nekome sasvim drugome.

Bezobzirne akcije

Kina je u ponedjeljak prihvatila novi paket UN-ovih sankcija prema Sjevernoj Koreji zabranivši uvoz željezne rudače, željeza, olova, ugljenom i morskeih plodova iz države koju kontrolira Kim Jong-Un, na čemu Sjeverna Koreja godišnje zaradi više od milijardu dolara. A ovaj je onda odgodio lansiranje balističke rakete prema američkom teritoriju otoka Guama u Pacifiku. No, teško je vjerovati da je Kini više stalo do svjetskog mira nego do vlastitog interesa. Na ovaj način Kinezi su uspjeli zadužiti Trumpa te ga dovesti u situaciju gdje će puno teže započeti trgovinski rat s velikom južnoazijskom ekonomijom. Netom prije američki je predsjednik najavio istragu u kinesko kršenje prava na intelektualno vlasništvo američkih proizvoda. Sada to neće ići baš tako lako. Ipak, nakon što ga u javnosti nije bilo dva dana, jučer je Kim Jong-Un podvukao kako ne namjerava odustati od lansiranja, nego samo čeka što će napraviti ‘bezobzirni jenkiji’. A to bi bilo da prestanu s ‘bezobzirnim akcijama na Korejskom poluotoku’ odnosno da pokažu djelima kako žele smanjiti napetosti’. Ipak, bez obzira na cijeli taj karneval, analitičari gledaju na suprotnu stranu cijeneći kako Trumpa tamo čeka daleko veći problem. A to je Venezuela. Nakon što je, naravno opet tvitom, objavio svijetu kako ne isključuje vojnu intervenciju u nemirima ionako potresenoj Venezueli, tamošnji predsjednik Nicolas Maduro organizirao je veliku vojnu vježbu te pozvao narod i vojsku da se pripreme za imperijalističku invaziju. Od početka nereda poginulo je u toj južnoameričkoj državi već 120 ljudi.

Vatru je krenuo gasiti potpredsjednik Mike Pence. Nije to učinio na najdiplomatskiji način navodeći kako je teško da će doći do vojnog sukoba, ali da i dalje treba raditi na svrgavanju režima koji tone u diktaturu jer propala država Venezuela prijeti prosperitetu kako Sjedinjenim Državama tako i susjedima. Analitičari se slažu da je Venezuela veći problem od Sjeverne Koreje jer nema praktično niti jednog vanjskog čimbenika koji bi radio na smirenju na način kako je to, recimo, učinila Kina. Verbalno prepucavanje Kima i Trumpa mogu zvučati ozbiljno, no još je to daleko od pritiska na lansirno dugme. A na sve to, Donaldu Trumpu dogodio se Charlottesville. Najprije je danima čekao da javnosti pruži ikakvu službenu reakciju na rijetko viđenu rasističku paradu u nekom američkom gradu. A i tada je to učinio uobičajeno nemušto. Osudio je sve strane, odnosno mržnju i licemjerje kojeg ima na svim stranama, kao i nasilje u kojem su, kako se čuje iz Bijele kuće, sudjelovale sve strane. Trumpu se spočitava kako je cijelo vrijeme prozivao Baracka Obamu i Hillary Clinton da propuštaju islamski radikalizam nazvati njegovim pravim imenom, da bi se sada tako ponašao i on sam propuštajući nazivati rasiste naprosto rasistima. Na kraju je propustio te u ponedjeljak objavio da je ‘rasizam zlo, a oni koji uzrokuju nasilje u njegovo ime kriminalci su i nasilnici, uključujući tu i KKK, neonaciste, bijele supremaciste i druge slične grupe koje su odbojne svemu što držimo vrijednim kao Amerikanci’.

Slavi odlazak savjetnika

No, to je obraćanje nastupilo tek nakon isticanja gospodarskih uspjeha njegove administracije pri čemu se ističe kako je stvoreno milijun novih radnih mjesta. A i tada je propustio ponoviti stav koji se sada sve češće čuje iz njegove administracije i redova Republikanaca, da su subotnji događaji u Charlottesvilleu u kojima je poginula jedna žena teroristički čin. Već je ovo oklijevanje stajalo Trumpa skupo. Kenneth Frazier, Kevin Plank te Brian Krzanich, vodeći ljudi Mercka, Under Armoura i Intela u ponedjeljak su izašli iz skupine poduzetnika koji su bili Trumpovi savjetnici u nastojanju da ‘obnovi Ameriku’. Glavni direktor Intela Brian Krzanich ima hrvatske korijene – preci su mu iz Podgore. – Moramo poštovati, a ne napadati one koji su se digli za jednakost i druge vrijednosti do kojih Amerikanci drže. Nadam se da će se to promijeniti i htio bih se vratiti kada se to dogodi – priopćio je Krzanich, istaknuvši da “osjeća odbojnost prema nasilju u Charlottesvilleu. No, Trump je sve popratio u svom stilu, poručujući Frazieru, direktoru farmaceutske kompanije Merck, kako će sada imati vremena razmisliti o nabrijanim cijenama lijekova koje prodaje njegova i druge farmaceutske kompanije.

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije