visoki predstavnik Europske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjednik

Blog Josepa Borrella: Ne, vrijeme ne radi u korist Rusije

Josep Borrell
Grgo Jelavic/Pixsell
04.04.2024.
u 18:53

Josep Borrell, visoki predstavnik Europske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjednik Europske komisije objavio je blog pod nazivom „Ne, vrijeme ne radi u korist Rusije“ u kojem je naveo da ruske vlasti uporno ističu da zapadne sankcije neće ozbiljno naštetiti ruskoj ekonomiji i da vrijeme radi u korist Rusije u njenoj agresiji na Ukrajinu. Međutim, kako naglašava Borell, temeljnija analiza pokazuje da takve tvrdnje nemaju uporište u stvarnosti.

- Naše sankcije su već bitno oslabile rusku ekonomiju, a perspektiva zemlje postaje sve sumornija kako se Rusija dalje upušta u svoj agresorski rat protiv Ukrajine. U suočavanju s ruskim agresorskim ratom protiv Ukrajine, Europska unija je od početka rata jednoglasno usvojila 13 paketa sankcija, što je najambiciozniji pokušaj sankcioniranja do sada. Te sankcije su detaljno koordinirane s brojnim saveznicima. Međutim, u posljednje vrijeme često se čuje da bi ove nezapamćene sankcije mogle biti nedjelotvorne. Takvi stavovi su postali izraženiji nakon što su ruske vlasti objavile rast BDP-a od 3,6 posto u 2023. godini - ocijenio je Borell.

Prvo, kako je naveo Borelll,  u autokratskom sistemu poput ruskog, gdje ne postoji sloboda informacija ni sistem provjere i ravnoteže, potreban je veliki oprez prilikom razmatranja zvaničnih podataka. Ekonomski podaci su jednako upitni kao i rezultati prošlih predsjedničkih izbora. Drugo, kako je dodao Borell, nije bilo vjerovatno da će ruska ekonomija propasti odmah nakon invazije na Ukrajinu.

- Tijekom protekle dvije godine dosljedno smo naglašavali da efekti naših sankcija neće biti trenutni i da je njihov cilj da se oslabi sposobnost Rusije da financira svoje ratne poduhvate u srednjoročnom periodu. I to je upravo ono što se sada počinje događati – naveo je Borell.

U svom blogu je dodao da ekonomski rast Rusije zabilježen tijekom 2023. godine predstavlja tipičan primjer politike „ratnog kejnzijanizma“, koja je već viđena u Njemačkoj tridesetih godina prošlog stoljeća.“ Povećanjem proračuna za obranu za 70 posto u 2024. u odnosu na prethodnu godinu, Rusija je oko 30 posto svog proračuna i šest posto svog BDP-a službeno usmjerila na nacionalnu obranu, pri čemu su značajna sredstva predviđena i za neimenovane izdatke. Izdaci za vojne i sigurnosne potrebe vratili su se na razinu iz vremena Sovjetskog Saveza.

- Sankcije koje smo uveli već pogađaju rusku ekonomiju. Prihodi koje ruska ekonomija ostvaruje od izvoza fosilnih goriva su prepolovljeni od proljeća 2022. godine zahvaljujući europskom embargu na ugalj i naftu, te ograničenju cijena koje je G7 postavio za izvoz nafte. Naša namjera nikada nije bila onemogućiti Rusiji izvoz fosilnih goriva, što bi dovelo do velike krize na globalnim energetskim tržištima. Cilj je bio značajno umanjiti ruski profit od izvoza, što smo i postigli. To potvrđuju trgovinski podaci: Rusija, kao veliki izvoznik fosilnih goriva, tradicionalno ima veliki vanjskotrgovinski suficit. Međutim, u posljednje dvije godine, taj suficit je smanjen gotovo na nulu - dodao je Borell.

Ruska ekonomija je, kako je dalje naveo, tijekom 2022. godine također zabilježila nagli rast inflacije, većinom kao posljedica zapadnih sankcija. U prvoj polovici 2023. godine, inflacija je značajno opala, ali je od sredine godine ponovo počela rasti. Trenutno, godišnja stopa inflacije u Rusiji iznosi preko osam posto, u usporedbi sa 2,6 posto u eurozoni. To se posebno odražava na cijene hrane; na primjer, cijena jaja je porasla za 40 posto u 2023. godini. Za mnoge Ruse, to predstavlja osnovnu namirnicu. Udio troškova za hranu u proračunu prosječne ruske obitelji porastao je na preko 30 posto.

U svom blogu Borell među ostalim dodaje da je od proljeća 2022. godine vrijednost rublje u stalnom opadanju, te da taj  pad vrijednosti dovodi do poskupljenja uvoza. Istovremeno, kako je naveo, povjerenje investitora u budućnost ruske ekonomije je toliko oslabljeno da ruska vlada mora da se zadužuje po desetogodišnjoj kamatnoj stopi od gotovo 14 posto godišnje, što je daleko iznad prosjeka od 2,9 posto u eurozoni.

Borell navodi da se, zbog rata protiv Ukrajine, ruska ekonomija danas više nego ikad ranije oslanja na trgovinu osnovnim robama, često po sniženim cijenama, u zamjenu za proizvode srednje i visoke tehnologije. Kina koristi ovaj trenutak slabosti da po povoljnim cijenama nabavlja rusku naftu i istovremeno poveća izvoz u Rusiju, koja postaje sve zavisnija od svog velikog susjeda. U ovom trenutku, približno polovina ruskog uvoza dolazi iz Kine.

- Ukratko, uvjerenje da ruska ekonomija može izdržati zapadne sankcije i da vrijeme ide na ruku Rusiji u njenoj agresiji na Ukrajinu nema utemeljenje u stvarnosti. Ako poduzmemo potrebne mjere da nastavimo pružati ekonomsku i vojnu podršku Ukrajini, naročito kada je riječ o streljivu, to bi moglo odigrati odlučujuću ulogu. Rusija, premda trostruko veća po broju stanovnika, već je znatno oslabljena našim sankcijama. Učinak sankcija će se s vremenom pojačavati, dok ljudski kapital slabi, obim i kvalitet investicija opada, a Rusija ostaje bez ključnih naprednih tehnologija potrebnih za njenu budućnost- naveo je Borell u svom blogu pod nazivom „ Ne, vrijeme ne radi u korist Rusije“, prenosi Izaslanstvo EU u BiH.

 

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije