pripazite

Trokut smrti na licu - dio na koji mnogi ne obraćaju pažnju

Dreamstime
23.07.2018.
u 20:48

To područje je vrlo osjetljivo na opasne baktrijske infekcije koje se brzo šire, a kako je prepuno krvnih žilica direktno povezanih s mozgom, takve infekcije mogu biti opasne po život

Liječnici upozoravaju na tzv. trokut smrti na licu - područje koje je vrlo osjetljivo i na kojemu ne bi smjeli istiskivati prištiće niti čupati dlačice. 

Radi se o području od središta između obrva pa do kraja usana (lijevo i desno). Područje obuhvaća gornju usnicu, područje između usana i nosa, nos te dio čela koji se nalazi iznad korijena nosa.

Taj dio lica je prepun krivih žilica koje su povezane direktno s mozgom i ako se stvori bilo kakva infekcija i uđe u krvotok, do mozga dođe vrlo brzo, piše 24sata.hr. 

Novo upozorenje uslijedilo je nakon slučaja žene koja je istiskivala ono za što je vjerovala da je bubuljica i time si je samo zakomplicirala život. Zapravo je imala celulitis - bakterijsku infekciju koja se širi kožom i potkožnim tkivom, a može zahvatiti limfne žile te ući u krvotok.

Kada jednom uđe u krvotok, širi se cijelim tijelom, a kada nastane na licu lako može doći do mozga. Ponekad se dogodi da celulitis izazove odumiranje tkiva, prenosi healthline.com.

Katie Wright nije to bilo niti na kraj pameti dok je istiskivala ono što je izgledalo kako prištić kod obrve. U roku od sat  vremena lice joj je postalo natečeno i bolno. Potražila je pomoć liječnika i ispostavilo se da to nije bio prištić već teška infekcija koja može biti smrtonosna ako se lijek ne primi na vrijeme.

- Otišla sam u hitnu i rekli su mi da imam teški oblik celulitisa izazvanog stafilokokom koji štetu radi duboko u staničnom tkivu. Budući da se nalazio na mojem licu, postojao je veliki rizik da mi se proširi na mozak ili na oči, što rezultiralo sljepoćom - ispričala je Katie.

Uzrok infekcije u njezinom slučaju je vjerojatno prljava šminka koja se nalazila na području trokuta smrti na licu.

Infekcije su teške i čak smrtonosne

Kada su infekcije u pitanju, liječnici posebnu pažnju posvećuju onima koje se pojave na tom dijelu lica jer mogu postati vrlo teške pa i smrtonosne.

- Trokut smrti je zapravo kolokvijalni naziv za područje lica koje obuhvaća područje nosa i uglova usana. To područje je povezano krvnim žilama za dijelove lubanje gdje se infekciju mogu brzo širiti i postati ozbiljan problem - objasnio je dr. Amesh A. Adalja, certificirani stručnjak za zarazne bolesti u Johns Hopkins centru za zdravstvenu sigurnost u Pennsylvaniji u SAD-u.

Dodao je da, kada se koža na tom području ošteti, bakterije mogu ući u tijelo. 

Također, direktno ispod nosa i usana nalaze se četiri glavna kranijalna živca koja su zadužena za kontrolu funkcije očiju i područja oko njih. Ovisno o tome koji od tih živaca je zahvaćen infekcijom, može doći do paralize nekih dijelova lica, uključujući kapke i usne te do oštećenja motoričkih funkcija. U težim slučajevima dolazi do gubitka vida.

Infekcija može potaknuti i stvaranje tromboze kavernoznog sinusa (u sinusnoj šupljini) koja pak ponekad rezultira nastankom krvnih ugrušaka, a u takvom slučaju je rizik od moždanog udara i smrti veći.

Infekcija se liječi antibioticima.

Ne istiskujte prištiće i ne čupajte dlake iz nosa

Naše lice je prepuno bakterija, no koža je ta koja nas štiti da ne prodru dublje u tijelo. Međutim, ako kožu oštetite, recimo istiskivanjem prištića, tada bakterijama otvarate put i riskirate ozbiljne komplikacije.

Dr. Mohamed A. Jalloh, docent kliničkih znanosti na Sveučilištu Touro California College of Pharmacy, upozorava da bubuljica i infekcija mogu izgledati identično te savjetuje da se po licu ništa ne dira, posebno da se ne istiskuje. 

Također, kaže da, ukoliko primijetite duboku udubinu ili cistu ispod kože lica na području trokuta smrti, da obvezno posjetite liječnika. U najboljem slučaju može se raditi o benignoj tvorbi koja će se osušiti i nestati, a u najgorem može biti riječ o teškoj infekciji koja zahtijeva hitno liječenje.

Infekcija se može spriječiti boljom higijenom te izbjegavanjem kopanja nosa, čupanja dlačica iz nosa, istiskivanja prištića te korištenjem sterilne tehnike kod bušenja nosa. Također, valja izbjegavati stalno diranje lica rukama i redovito prati četkice kojima se šminka nanosi na lice.

Nos čistite maramicama, a ranice koje se pojave na licu - vodikovim peroksidom.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?