Jajce

Spomenici povijesti nebrigom i devastacijom bivaju uništeni

jajce
Tvrtko Zrile
30.01.2012.
u 10:10

Jajce ima 24 nacionalna spomenika. Pripremljena je dokumentacija za upis Jajca na listu UNESCO-a 2007., ali se od toga odustalo

Nebriga o spomenicima kulture, prirodnim neobičnostima, narodnim nošnjama i običajima našeg kraja, i uopće o kulturnim vrijednostima od strane građana, a i državnih institucija, poznata je. Zapostavljamo svoju povijest, kulturu, tradiciju, običaje, priče, legende…

Primjeri nebrige

Kolektivno pamćenje je na veoma niskom stupnju, a u školama se nedovoljno uči o povijesti Jajca. Navest ćemo, za početak, nekoliko primjera nebrige koje je zabilježio još fra Jozo Markušić (1880.-1968.). Do 1897. na Carevom Polju kod Careve vode, koju narod naziva Carevica, postojao je stari hrast ispod kojeg se odmarao Sultan Mehmed II. Na tom mjestu, 5. lipnja 1463. , pogubljen posljednji bosanski kralj Stjepan Tomašević. Hrast je najprije ogoljen, a kada se osušio posječen je. Na Šipatljevom Brdu u Podmilačju kod svetišta Svetog Ive također je postojao stoljetni hrast ispod kojeg su se sastajali ljudi, prvaci naroda, da vijećaju o svojim zgodama i nezgodama, ali i taj hrast en posječen, a sve što se događalo i govorilo ispod hrasta palo je u zaborav. Mjesto na kojem je postojao samostan u Lučini, koji je izgorio 1620., nikako nije obilježen, iako postoje tragovi temelja. Isti je slučaj i s kapelicom u Kozluku, izgrađenoj 1621., a postojala je do 1886. Vandalizam je učinjen i na rimokatoličkom groblju Mašet, koje datira iz 1463. i vjerojatno je najstarije aktivno katoličko groblje u BiH. Nesavjesni pojedinci uništili su stare spomenike i pravili “moderne“, iako je ovo groblje nacionalni spomenik BiH. Ništa bolje nisu prošli ni stećci. Ugrađivani su u zidove štala, od njih su pravljene ograde. Istu sudbinu doživljavali su rimski sarkofazi i srednjovjekovni spomenici. Na Klimenti su još 1941. postojali tragovi crkve Sv. Klimenta iz XIII. st. i tri lijepa nadgrobna spomenika. Prostor je sada potpuno devastiran, a na njemu nema nikakvih tragova crkve i spomenika.

Uništavanje nalazišta

Uništeni su i tragovi samostana časnih sestara ispod crkve, a vrelo časnih sestara, koje još postoji, oblijepljeno je keramičkim pločicama. U Jajcu postoji desetak značajnih neistraženih arheoloških nalazišta. Pretpostavlja se da je znatno više spomeničkog blaga pod zemljom nego na zemlji. Poznati su slučajevi uništenja arheoloških nalazišta prilikom izvođenja građevinskih radova. Jajce ima 24 nacionalna spomenika BiH i oko stotinjak drugih spomenika. Pripremljena je dokumentacija za upis Jajca na Listu UNESCO-a još 2007., ali se od toga odustalo. Ovo su samo neki, manje poznati, negativni primjeri. I pored toga Jajce je još uvijek jedan od najljepših gradova u BiH. Zato moramo više pozornosti posvetiti očuvanju naše (pre)bogate prošlosti, koju ne smijemo zaboraviti i uništavati.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?